Merkezkaç Sanat Kolektifi Suat Öğüt’ü AğırlıyorMerkezkaç Sanat Kolektifi, Suat Öğüt’ün Diyarbakır’daki ilk kişisel sergisi olan Kaybolan Manzarayı Tamamlamak başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. 5 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Merkezkaç Kolektif Mekan’da görülebilecek olan sergi, Öğüt’ün kent, hafıza ve siyaset ilişkisini gözler önüne seren yeni çalışmalarından oluşuyor.

Kaybolan Manzarayı Tamamlamak
Kaybolan Manzarayı Tamamlamak

Amsterdam’da yaşayan sanatçı, sergide 13 yıl sonra döndüğü Diyarbakır’da ve bölgede sosyo-politik koşulların yaşam alanlarına müdahalesinin izini sürüyor. Politik müdahalelerle yıkıma maruz bırakılmış bir kent kimliğinin nasıl dönüştüğünü konu edinen sergi, siyaset ve hafıza ilişkisini, yaratılan distopik ortamda gezinerek açığa vurmak istiyor. Bölgede devam etmekte olan inşaat çalışmasının vadettiği gelecek manzarası, yaşam belirtisine rastlamanın neredeyse imkansız olduğu yapay bir habitattan kesitler sunuyor.

Öğüt, doğduğu topraklardaki yıkım ve dönüşüm meseleleri üzerinden kültürel bağları sorgulayan, geçmiş ve bugünü bir araya getiren çalışmalarıyla geleceğe yönelik iyileştirici bir bakış açısı sergiliyor. Şehrin gizli kalmış krizleri, ekoloji ve kent politikaları arasında sıkışmış Dicle Nehri’nin kutsallığı ve su anlaşmazlığına ilişkin meseleler sanatçının çocukluk anılarından kalan malzemelerle anlatıma açılıyor. Bu anlatıda Öğüt, uzun bir aradan sonra döndüğü sokaklarda karşılaştığı ve geçmişten bugüne taşıdığı izlerin peşinden gidiyor. İzler, sanatçıya geleceğe tutunmak için umut ve mutluluğun birbirine temas ettiği bir yol çiziyor.

Sanatçı konuşması, kapalı oturum sunumlar, yemek ve çalıştay etkinlikleri eşliğinde devam edecek Kaybolan Manzarayı Tamamlamak sergisi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Mondriaan Fund tarafından desteklenmektedir.

Sergi, 18 Aralık’a kadar Pazartesi hariç her gün 15.00-19.00 saatleri arasında Kolektif Mekan’da görülebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir