Mine Sanat Galerisi Deneysel, Merih Demirkol’u Ağırlıyor

Mine Sanat Galerisi Deneysel, 28 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatçı Merih Demirkol’un “Kutular” sergisini izleyici ile buluşturuyor.

Merih Demirkol "Kutular" Sergisi, Mine Sanat Galerisi
Merih Demirkol “Kutular” Sergisi, Mine Sanat Galerisi

Mine Sanat Galerisi, Kadıköy Caddebostan’daki Deneysel mekanında 28 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında sanatçı Merih Demirkol’un görünen kutu imgeleri ve bu imgelerin ardına saklanmış, görünmeyen temsiliyetleri gizlediği çalışmalarını kapsayan “Kutular” adını verdiği sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bakışın ezberini bozmaya çalışan bu “Kutular”, sanatın düşgücüne ve bilinçaltına nasıl dokunmakta olduğunu göstermekte. Sanatçı sergideki çalışmalarını şöyle tanımlıyor: “Seçtiğim insanları temsil edecek anıtsal kutular yapıyorum. Kişiye özel tasarlamakta olduğum kutu, insanın göstermek istemediklerini içinde saklarken, dışarıda görmek istemediklerinden de kaçıp saklandığı bireysel kalesidir. Çift yönlü kaçışa sahip bu kutular içeriyi dışa, dışarıyı ise içe karşı izole etmektedir. Ancak burada işaret etmek istediğim diğer bir husus da, bu gizlenişin çırılçıplak ve apaçık ortada oluşudur. İnsan kendini korumak için içine girdiği kutu ile gözümüzün önündedir. Gizlenmekte olduğu kutunun açık seçik görünür olduğunu bile bile. O halde bilinen bu görünürlük, kutunun içi hakkında hesaplanmış kimi söylemler taşıyor olmalıdır.”

Sanatçı Merih Demirkol “Kutular” sergisi 28 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Deneysel mekanında izlenebilir.


Mine Sanat Galerisi Deneysel

Caddebostan, Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. Dükkan No:37, Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar