Mixer’de İki Solo Sergi: Rugül Serbest & Seçil Büyükkan

Rugül Serbest, Kendimin Ormanında Sergisi
Rugül Serbest, Kendimin Ormanında

Rugül Serbest | “Kendimin Ormanında”

Mixer, ana galeri mekanında Rugül Serbest’in Kendimin Ormanında başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Rugül Serbest’in Mixer ana galeri mekanında gerçekleşecek kişisel sergisi Kendimin Ormanında, 27 Kasım 2021 – 8 Ocak 2022 tarihleri arasında izlenebilir.

Rugül Serbest, resimleri aracılığıyla benliğini, bedenini ve özellikle kendi iç dünyasını ‘bir başkasının’ kimliğine bürünerek yeniden deneyimlemenin yollarını arıyor. Tuvallerinde yeni bir dünya olasılığını düşleyen Serbest, Kendimin Ormanında başlıklı kişisel sergisinde tuvallerinin yanında desen çalışmalarını Mixer’de izleyici ile buluşturuyor.

Kendimin Ormanında, sanatçının uzun süredir resmettiği iç mekanlardan tamamen sıyrılarak dış dünyada kendine bir yer arama hikayesine odaklanıyor. Rugül Serbest bu durumu, “Dünyada-olmanın ne demek olduğunu sorguluyorum. Dünya bir yer veya bir mekan değildir. “Doğa içeridedir” der Cezanne. Ben ne kadar bu dünyanın içindeysem dünya da bir o kadar benim içimde, soluduğum nefestedir.” şeklinde özetleyerek izleyiciyi kendi yarattığı dünyasına davet ediyor. Rugül Serbest’in kendi iç dünyasında açtığı pencereden çıkıp düşlediği evren içerisinde su, toprak, ağaçlar ve çiçekler ile bezenmiş görüntüler manzaralar kimi zaman yeniden doğan kimi zaman da kendi ölümlü gerçekliği ile beraber yaşayan apaçık ve yalın bir üslupta manzaralara dönüşüyor.

Bir başkası olmak nasıldır? Doğa olmak nasıldır? Bir bitki gibi hissetmek nasıldır? sorularından yola çıkarak kendisine bir başkasının gözünden yeniden bakabilmeyi arzuluyor. Kendimin Ormanı sergisi sanatçının bu arzusuna aracı oluyor. Sanatçı, gerçekte var olan bedeni ile resmettiği bedenler arasındaki ilişkiyi “Dünyada her şey her şeyin içindedir. Her şey her şeyle karışmıştır. Ben de bu dünyaya karışmak istiyorum. Var olduğum bu dünyada her şeyi içimden geçirmek, her türlü biçime, imgeye bürünmek (ve kendime dönmek) istiyorum. Köklerimle toprağın derinliklerine kadar inmek, yaşamın o gizemli kaynağına karışmak istiyorum” cümleleri ile açıklıyor.

Seçil Büyükkan, Kendime Doğru Bir Adım Sergisi
Seçil Büyükkan, Kendime Doğru Bir Adım

Seçil Büyükkan | “Kendime Doğru Bir Adım”

Mixer, Seçil Büyükkan’ın “Kendime Doğru Bir Adım” başlıklı kişisel sergisini ağırlıyor. Sanatçı tarafından bir öze dönüş denemesi olarak nitelenen “Kendime Doğru Bir Adım” sergisi 27 Kasım 2021 – 8 Ocak 2022 tarihleri arasında Mixer’in proje odasında izlenebilir.

Kendime Doğru Bir Adım, sergisinde Seçil Büyükkan’ın çeşitli özgün baskı tekniklerinden hareketle oluşturduğu çalışmaları yer alıyor. Sanatçının uzun süredir çalışmalarına odak olan doğu felsefesi ve doğa ilişkisi bu sergide kutsal ağaçlar konusu ile derinleşiyor. Seçil Büyükkan kutsallık kavramını sorgulama ediminden yola çıkarak bir varlığa; bir nesneye kutsallık yüklenmesini durumunu ağaç metaforu üzerinden ele alarak irdeliyor. Bu metafor üzerinden oluşan kutsal ağaçlar serisi kumaş ve kağıt üzerine linol baskılar ile bir mekan yaratarak izleyiciyi yeni bir sorgulama alanına davet ediyor.

Baskı sanatları, Seçil Büyükkan’ın sanatsal yaşamında bir başlangıcı simgeliyor, bu sebeple bu sergi ile sanatçı kendi özüne bir dönüş izleği oluşturuyor. Aynı zamanda bu öze dönüşün çoğaltılabilir bir medyum aracılığıyla yayılmasını arzuluyor. Sanatçı bu durumu “tıpkı Avrupa baskı geleneğinde kutsal kitap betimlemelerinin baskı yoluyla yaygınlaştırılması gibi” şeklinde ifade ediyor. Seçil Büyükkan, birçok toplum tarafından kutsal kabul edilen ağaçların izini sürerek kendi zihninde onlara yeni bir oluşum imkanı yaratıyor ve bunu baskıları aracılığıyla izleyiciye yansıtıyor. Seçil Büyükkan’ın kutsal ağaçları Kendime Doğru Bir Adım sergisinde sergi mekanına yayılarak izlenime sunuluyor. Sergi 8 Ocak tarihine kadar Mixer’in proje odasında izlenebilir.

Rugül Serbest ve Seçil Büyükkan’ın Mixer sergi açılışları:
Açılış: 27 Kasım, Cumartesi
Saatler: 17:00 – 19.00
Adres: Mixer, Mumhane Cad. No:50, ‐1. Kat, Karaköy, İstanbul

Künyeler:
Rugül Serbest, bilinmeyen toprak II terra incognita II, tuval üzerine yağlıboya oil on canvas, 120×160 cm, 2020
Seçil Büyükkan, kendime doğru bir adım I, keten kumaş üzerine linol baskı, 41×51 cm, 2021

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar