Murat Balcı İkinci Solo Sergisiyle KAIROS Gallery’de

KAIROS Gallery, Murat Balcı’nın “Başlangıçta her şey hiç kimseye aitti” başlıklı ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sahip olma arzusunun tarihsel sürecindeki kritik eylemleri kronolojik sırasıyla izleyen sergi, dönüp dolaşıp ayağımızın sürekli takıldığı mülkiyet kavramının kökeni ve evrimini mercek altına alıyor. Sanatçı, günümüzde tekrarlanmaya devam eden üç milyon yıllık mülkiyet deneyimini gün doğumuyla (Şafak) gün batımı (Asile) arasında inceliyor.

Nuh'un Ambarı, 2019, Tuval üzerine yağlı boya, 90x64cm
Nuh’un Ambarı, 2019, Tuval üzerine yağlı boya, 90x64cm

Açılışına twelve-odyssey tarafından gerçekleştirilecek performansın da eşlik edeceği “Başlangıçta her şey hiç kimseye aitti” sergisi, 25.10.-20.11.2022 tarihleri arasında, Pazar-Pazartesi hariç her gün 12.00-19.00 aralığında ziyaret edilebilir.

Murat Balcı Hakkında

(d. 1980, Bursa) Uludağ Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Kişisel sergisi “Uysal Sesler / Öteki Taraf” 2018 yılında İstanbul Kurtuluş Rum İlköğretim Okulu’nda açıldı. Sanatçının katıldığı sergiler arasında; Mamut Art Project, İstanbul (2016), “Baskı’17 / The Multiplier Effect” grup sergisi, Mixer Galeri, İstanbul (2017), Aynı Bahçe, Müze Evliyagil, Ankara (2018), Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar, Evliyagil Dolapdere, İstanbul (2019), İçimdeki Çocuk / Ömer Koç Koleksiyonundan Bir Seçki, Abdülmecid Efendi Konağı, İstanbul (2019), Reimage: Morning After Dark, KAIROS Gallery, İstanbul (2022) sergileri yer almaktadır. Sanatçı resmin yanı sıra ses yerleştirme, heykel ve performans alanlarında da üretimine devam etmektedir.

Umut Yurdakul (twelve-odyssey) Uludağ Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. London South Bank University’de Ekolojik ve Mimari Akustik üzerine eğitim aldı. Jazz Cafe Camden ile Rollright Fayre Müzik Festivali, Bimble Bandada Müzik Festivali’nde performans gerçekleştiren Yurdakul, üretimine Londra’da devam etmektedir.


KAIROS Gallery

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:61 K:2, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar