Nilbar Güreş’in Tel Aviv’deki İkinci Kişisel Sergisi ‘Applause’ Hamidrasha Galeri’de Açıldı

Nilbar Güreş’in Tel Aviv’deki ikinci kişisel sergisi ‘Applause’, Avi Lubin küratörlüğünde 7 Ocak 2022 tarihine kadar Hamidrasha Galeri’de görülebilir. Küratörlüğünü Avi Lubin’in üstlendiği sergide, birçoğu ilk defa izlenebilecek fotoğraf, resim, tekstil çalışmaları, heykeller ve video yer alıyor. Sergi, sosyal adaletsizlik, cinsiyet rolleri, kuir kültür ve kültürel kimlik kodları gibi konularla uzun süreli ilişkisini sürdürmektedir.

Nilbar Güreş "Applause" Sergisi
Nilbar Güreş, Neon Boy, 2021, orta format analog fotoğraf, 129,5 x 180 cm, ed. 5 + 1 AP

Güreş, kültürel sembolleri, yerel zanaatları ve geleneksel olanı (çeyiz sandığından parçalar gibi) kullanır ve bunların çağrışımlarını, bağlamlarını ve çevrelerini değiştirir. Onları kuir semboller ve dille karşı karşıya getirir. Bu eylemler aracılığıyla, geleneksel bir toplumda toplumsal cinsiyet rollerine ve kültürel geleneklere meydan okur.

Güreş, bol mizah ve nükteli figürlerle, hindistancevizi ve muz gibi öğeleri cinsiyete göre yeniden atanan cinsel organları ve non-binary veya trans bedeni sunmak için kullanır. Resimlerinde ve fotoğraflarında flora, fauna ve insanlar, cinsiyetleri ve hiyerarşileri bulanıklaştırmaya yönelik eğlenceli ve hatta esprili bir oyuna girerler: bir gül ağacı insanlara meme implantları dağıtır, trans insan bir muz ağacından, güneşten ve denizden muz alır. Deniz alkışlar ve tezahürat yapar.

Bir heykelde, biri pembe diğeri yeşil olan iki yastık, yapboz parçaları gibi birbirine kilitlenir. Non-binary yastıklar her iki cinsiyetin işaretlerini taşır ve evlilikle ilgili bir Türk deyimini gösterir: “Bir yastıkta kocasınlar”, evliliğin cinsel beklentilerini ustaca sorgular.

Sergideki eserler SAHA Derneği ve Tel Aviv’deki Avusturya Kültür Forumu‘nun desteğiyle üretilmiştir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.