Öktem Aykut, Renée Levi’nin Kişisel Sergisini AğırlıyorRenée Levi’nin “Désirée” başlıklı kişisel 9 Eylül – 5 Kasım 2022 tarihleri arasında Öktem Aykut‘ta. “Desirée” sergisi Levi’nin İstanbul’daki üçüncü, Öktem Aykut ile ilk sergisi.

Renée Levi, Tonia, 2022, 150x150 cm, tuval üzerine akrilik
Renée Levi, Tonia, 2022, 150×150 cm, tuval üzerine akrilik

Jestik, ritmik soyutlamaları; mekana özgü büyük ebatlı resimsel yerleştirmeleri ve tipografik denemeleri ile tanınan Levi; soyut dışavurumculuğun erkek ağırlıklı geleneğinin içinde dünya çapında önde gelen istisnai kadın temsilcilerinden. İstanbul doğumlu Levi için erken çocukluğunu geçirdiği bu şehir temel bir ilham, heyecan ve coşku kaynağı. Güçlü bir arzuyu vurgulayan sergi ismi “Desirée”, Levi’nin bu benzersiz şehir, çocukluğu ve yıllar sonra gerçekleştirdiği İstanbul sergisi için hissettiklerini beraberce içermekte.

Tamamı 2022 senesinde üretilen 12 yeni eseri birlikte sunan sergi, galeri mekanının iki katını farklı şekillerde değerlendiriyor. Giriş katında 4’er metre genişliğinde iki ayrı eser yer almakta. Levi’nin son yıllarda daha sıklıkla çeşitlendirdiği birer “Renk Alanı” resimleri; aykırı renklerin geniş bloklar halinde birbirlerini tamamladıkları yüzeyler sunmakta. Üst katta bulunan çeşitli ebatlardaki eserler ise, Levi’nin tipografik denemeleri ile, yüzey alanını daha mimari ve jestik kararlarla parçaladığı serilerinden örnekler sunmakta. Eserlerin mekana yerleşme biçimi de, bu mimari ve jestik kararların birer uzantısını temsil ediyor.

Renée Levi Hakkında

1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ve çocukluğunu burada geçiren İsviçreli sanatçı Renée Levi, İsviçre’de mimarlık ve sanat öğrenimi gördü. Yaklaşık 30 yıldır soyut resim başta olmak üzere jestik, performatif, mekansal ve tipografik sorgulamarını çağdaş sanat ve akademik çalışmalar çerçevesinde sürdüren Levi, İstanbul’da daha önce Borusan Contemporary ve ArtOn’da kişisel sergiler düzenlemişti. Başta İsviçre, Fransa, Almanya ve İtalya’da olmak üzere saygın müze ve sanat kurumlarında sergiler düzenlemiş ve uluslararası pek çok ödüle layık görülmüş olan sanatçı, son olarak 2022 yılında İsviçre Konfederasyonu’nun Bern’de bulunan parlamento binasının dış cephesine kalıcı şekilde uygulanmak üzere hazırlamakta olduğu mekana özgü büyük yerleştirmesi ile adından söz ettirdi.


Öktem Aykut

Aybastı Sok. No:3, 34430 Şişhane/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir