Omuz Konuşuyor: Dayanışma ve Belirsizlik

Omuz Konuşuyor
Omuz Konuşuyor

Karşılıksız kaynak paylaşımının aciliyetine ve dayanışmaya inanan bir grup kültür sanat emekçisinin başlattığı gönüllü bir hareket olan Omuz, COVID-19 sürecinde daha da görünür hâle gelen ekonomik eşitsizlik ve güvencesizlik ortamında dayanışma ağını güçlendirmek amacıyla kuruldu. Görsel sanatlar alanında çalışan ve üretenler arasında bir paylaşım ağı olan Omuz, maddi destek talep edenleri destek sağlamak isteyenlerle bir araya getiriyor.

Yaşanmış deneyimlere dayalı tanımlarla beslenen Omuz Sözlüğü, Omuz dayanışmasını yaratan koşulları tanımlamaya niyetlenmiş bir kelime dağarcığı. “Omuz Konuşuyor”, sadece kültür sanat alanı değil ama farklı alanlardan kişileri bir araya getirip, sözlüğün peşine düştüğü kavramları birlikte tartışmayı ve boyutlandırmayı hedefleyen bir konuşmalar dizisi. Omuz Sözlüğü var olan sorunlar çevresinde bir söylem üretme niyetini taşıyor ve biriken kelime dağarcığının bir mücadele aracı olarak işlev görebileceğine dair bir umut taşıyor.

Cavidan Soykan, devletler tarafından yaratılan uluslararası göç politikalarının sunduğu “belirsizlik” ortamının, yine devletlerin lehine, ucuz iş gücü, muğlak statüler ve gelir eşitsizliği olarak geri döndüğünü anlatacak ve pandeminin tüm dünyada, göçmenlerin ekonomik, sosyal ve kültürel üretimlerinin sömürüsünü daha da kolaylaştırdığından bahsedecek. Tuba İnal Çekiç, dayanışmacı bir araya gelme pratiklerini, alternatif güzergahlar oluşturma olasılıklarını ve belirsiz koşullarla mücadele yöntemlerini, risk altındaki akademisyenleri desteklemek üzere yola çıkmış bir inisiyatif olan Off-University deneyimi üstünden aktaracak. Malaz Usta ise, kendi sinema pratiği üzerinden göçmenlerin deneyimini ele alan bir konuşma gerçekleştirecek. Türkiye’de yaşayan bir göçmen olarak, toplumun genelindeki göçmenleri ötekileştirme yönelimini ve nedenleri ve medyanın, bu dışlayıcı algının kurulmasındaki rolü üstüne sorular soracak. Konuşmanın moderatörlüğünü Yelta Köm yapacak.

*Zoom linki Instagram profilinde(@omuzorg) paylaşılacaktır.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir