Performistanbul’dan “Eve Yürüyüş” İçin Davet

Alisa Oleva, İstanbul’daki Kadınları* Performansa Katılmaya Çağırıyor!

Performistanbul’un ilk misafir sanatçı programı hayata geçiyor! British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı sayesinde, Live Art Development Agency (LADA, Londra) ile iş birliği yaparak geliştirdiği, performans sanatçılarına özel “Sanatsal Gelişim Programı”na ilk seçilen sanatçı Alisa Oleva oldu. Rus asıllı Londra merkezli performans sanatçısı Alisa Oleva, Eve Yürüyüş (Walking Home) adlı projesini İstanbul ve Londra olmak üzere iki ayaklı olarak sunuyor. Oleva, kendisiyle birlikte yürüyecek İstanbul’daki kadın* ve kendini kadın olarak tanımlayan katılımcıları arıyor. Oleva ile “ev”e doğru yürümek için gerçekleştirilen açık çağrıya son katılım tarihi 25 Ekim 2020.

Birebir yapılacak yürüyüşlerde, katılımcılar İstanbul’da “ev” olarak tanımladıkları yere doğru yürürken, sanatçı Oleva’nın da Londra’dan eşlik edeceği Eve Yürüyüş adlı performansta, aralarındaki bağı telefonları sağlayacak ve süreçler izleyicisiz olarak gerçekleşecek. Kadınların şehre bıraktığı izler üzerinden belirlenen başlangıç noktaları seçilirken, katılımcıya, kadın(lar)la ilgili tarihi ve önemli şahıslar, olaylar, yapıtlar üzerinden şehrin okumasının yapıldığı bir harita kılavuzluk edecek. Bu izler arasında, Halide Edip Adıvar’ın 1919 yılında yaptığı aktivist ve politik bir konuşma anısına Fatih’teki Sultanahmet Meydanı, Gürdal Duyar’ın İstanbul’u kadın bedeniyle temsil ettiği heykeli anısına Yıldız Parkı, Füsun Onur’un belediye ekipleri tarafından park düzenlemesi sırasında kaldırılan 50. yıl heykeli anısına Fındıklı Parkı ve Süreyya Operası gibi yer ve mekânlar bulunuyor. Süreç dâhilinde her katılımcı, kendi hikâyelerinden bir parkur oluşturarak, bu haritanın bir parçası olarak ortak yaratıcılarından birine dönüşecek. Açık çağrı bir seçim olmadan, çağrıya yanıt veren herkesi kapsayacak ve performans gece veya gündüz fark etmeksizin karşılıklı belirlenen başlangıç noktası ve süresi çerçevesinde hayata geçecek.

Sanatçı “Benimle eve yürümeni istesem, beni nereye götürürdün? Ev, güvende hissetmekle aynı anlamı taşır mı? Sana ev hissini ne verir? Bu yaşadığın yer mi yoksa başka bir yer midir? Bu belki bir yer bile değildir? Şimdi yürümenin ve evi bulmanın zamanı!” sözleriyle “ev” kavramının ne anlama geldiği sorusunun cevaplarını arıyor. İstanbul’da yaşayan kadınları* eve giden yolda, adımlarını paylaşmaya çağırıyor. Yuva, güvenli bölge, aile, kaçış, savunmasız alan, öze dönüş gibi kişi için pek çok tanımı çağrıştırabilecek “ev” kavramı, Eve Yürüyüş adlı performansın merkezini oluşturuyor. Katılımcılara, “ev” kavramını tanımlamak için çeşitli sorular yönlendirecek olan sanatçı, herhangi bir ev tarifi yanıtı alabileceği gibi bir park, deniz kenarı, kütüphane veya bu hissi taşıyan herhangi bir yer, kişi veya nesne gibi pek çok karşılık da bulabilir. Yanıtsız da kalabilir…

Siz de açık çağrıya katılmak ve “ev” kavramını beraber düşünüp sorgulamak için 25 Ekim 2020 Pazar gününe kadar info@performistanbul.org adresine yazabilirsiniz. Açık çağrı devam ederken, 18 Ekim’den itibaren başlayacak performanslar 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. Zamanı sanatçıyla beraber kararlaştırılacak performans ile ilgili detaylı bilgiler başvuran katılımcılarla mail aracılığıyla paylaşılacak.

Performansların dokümantasyonu üzerinden gerçekleştirilecek çalışma, çevrim içi arşiv sergisi ve e-kitap formatında yeniden izleyicilerle buluşacak. Kasım ayında ise Alisa Oleva performatif bir sunumla, çevrim içi Zoom etkinliği kapsamında süreci ve çalışmasını izleyicilerle paylaşacak. İzleyiciye açık olacak çevrim içi buluşmanın tarihi, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Açık çağrıyla ilgili videoyu izlemek için tıklayın.
Açık çağrıyla ilgili detaylara ulaşmak için tıklayın.

*kadın ve kendini kadın olarak tanımlayan

Alisa Oleva Hakkında

Alesa Oleva (Moskova, 1989), Londra’da çalışmakta ve yaşamaktadır. Goldsmiths Üniversitesi Performans Yüksek Lisansı’na sahip sanatçı; kentsel koreografi ve kentsel arkeolojiyi, şehirdeki izleri ve yüzeyleri, sınırları ve şehre ait nesneleri, aralıkları ve sessizlikleri, pasajları ve çatlakları ele almak için kenti stüdyo ve kentsel yaşamı da madde olarak ele alır. Çalışmaları; etkileşimli durumlar, hareket serileri, birebir ve samimi karşılaşmalar, yürüyüş parkurları ve atölyeleri ile sesli rehberli yürüyüş serileri hâlinde/formatında ortaya çıkmaktadır. Şimdiye kadar birçok farklı şehirde mekâna/şehre özel çalışmalar yapmıştır, bu şehirlerin arasında Londra, Manchester, Leeds, Berlin, Belgrad, Pori, Minsk, Kiev, Dnipro, Moskova ve Norilsk bulunmaktadır.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.