Portfolyo: Barış KöksalBarış Köksal
Barış Köksal

1992, İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarımdan bu zamana bütün sorunlarımı ya bir şeyler çizerek, ya da birşeyler tamir ederek geçirdim.

Liseyi Gelenbevi Anadolu Lisesinde okudum ve her şeyin başının edebiyat olduğu gerçeğini orada öğrendim. 2009 yılında okuldan mezun olup, 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık Bölümünü kazandım. Teknik bir eğitim göreceğimi sanarak girdiğim okulda; renk, kompozisyon ve doku gibi hayatımı tamamen değiştirecek şeyleri, çok değerli hocalardan, usta çırak ilişkisi içinde öğrendim.

2012 senesinde hocalarımın desteği ile çalışma hayatına başladım. 3 sene boyunca hem eğitim gördüm, hem de iç mimarlık yaptım. 2015 senesinde mezun olduktan sonra, lisede başlayan müzik merakımı canlandırmak için kendi enstrumanlarımı yapmaya başladım. Luthier olmak ve kendimi göstermek için bir gitar yaptım ama bu işte usta bulmakta zorlandığım için mobilya alanına yöneldim. Çeşitli firmalarda mobilya tasarımları yaptım ve 2017 senesinde kendi mobilya markam olan “ol tasarım”ı kurdum. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu şaşaalı ve gösteriş dolu güzellik anlayışından çok uzaklarda, japon kültürü esintilerini taşıyan masif ve basit el yapımı mobilyalar ürettim.

2019 senesinde ufak bir kaza geçirdim ve bırakmak zorunda kaldım. İyileşme sürecinin ardından, çocukluğumda yaptığım gibi dertlerimi çizerek anlatmaya başlıyorum. Bu zamana kadar çok fazla şey denedim ve gün sonunda edindiğim başarısızlıkların kabımı çok fazla doldurduğunu fark ediyorum. Resim yaparken beni büyüten bu fazlalıkların imgelerini var etmeye çalışıyorum. Zihinsel bir süreçten geçirmeden, yaşadığım olayların bende bıraktığı etkileri, bir konu üzerinden kağıda aktarıyorum. Derdim, herhangi bir güzellik kaygısını içinde barındırmayan samimiyetimle, insanlara ilham vermek.

Instagram: 3kksl


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.