Portfolyo: Erol Pelioğlu

Erol Pelioglu
Erol Pelioglu

1965 yılında Ankara’da doğdum. Ankara’da yaşıyorum. Resim eğitimimi Kayıhan Keskinok atölyesinde aldım. 4 yıl süren eğitimden sonra 2 yıl hocam ile çalışma imkânı buldum. Keskinok gibi bir hoca ile yolumun kesişmesi hayatımdaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Onun “bireşimci renkçilik” adını verdiği renk teorisi sanatımın başlangıcından bugüne ilke edindiğim uygulamalardandır.

Resmin her şeyden önce kompozisyon, leke, denge, renk ve çizgi gibi biçimsel değerleri barındırması gerektiğine inanırım. Bunlar yeterince iyi olursa izleyici estetik hazza ulaşmaktadır.

Benim malzemem yağlı boyadır. Yağlıboyanın akışkanlığı ve geç kuruması tuvalimin her zaman müdahaleye hazır olmasını sağlar. Resme başlamadan önce hazırlık yapmam. Başladığımda ise sonunu bilmediğim bir serüvene çıkmışımdır. Aslında resim yaparken eser de benimle beraber kendini gerçekleştirir. Somut dünyanın basmakalıp formundan hep uzak durdum. Bence resim gerçeğin sıradanlığından kurtuldukça resim olur. Hikâye anlatmam, fakat form ilişkilerindeki rastlantısallık izleyicinin hayal gücünü ve senaryolarını tetikler. Sanatçı kendini eserine yansıttığı sürece kişiselliği yakalayabilir. En kişisel işim en yaratıcı iş olduğuna inanıyorum.

Kişisel Sergiler

2021 – “Düş Yolculuğu” Galeri Soyut – Ankara
2019 – “Ütopik Romans” Galeri Soyut – Ankara
2018 – “Düşsel Lekeler” BRHD Tuğrul VELİDEDEOĞLU Sanat Galerisi – Ankara
2018 – “Kuzgunca” Galeri Sanat Yapım – Ankara
2015 – “Eş Duyum” ( Empati) Jan Sanat Galerisi – Ankara
2013 – “Reaksiyon” (Fırça Sanat Galerisi) – Ankara

Instagram: erol_pelioglu


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.