Portfolyo: Hasan Numan Suçağlar

Portfolyo: Hasan Numan Suçağlar
Hasan Numan Suçağlar

1987 yılında Ankara’da doğdum. 2010 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümünden mezun oldum. 2012 yılında Erasmus Programı ile Yunanistan’ın Selanik şehrinde bulunan Aristotle University of Thessaloniki üniversitesinde altı ay eğitim aldım. 2013 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Bölümünde sanatta yeterliğimi bitirdim. Şu an Selçuk Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Seramik Tasarımı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Ulusal ve uluslararası çok sayıda sergi, workshop, sempozyum ve yarışmalara katıldım ve hala katılımlarım devam etmektedir. Bugüne kadar yurt içinde iki, yurtdışında bir kişisel sergi gerçekleştirdim. Çalışmalarımla kazandığım beş ödülüm bulunmaktadır. Ayrıca, Uluslararası Seramik Akademisi üyesiyim.

Seramik sanatı eğitimimin ilk başladığı günden itibaren bugüne kadar çok faklı çalışmalar yaptım. Süreç içerisinde ilerledikçe yaşadığım çevreye odaklanmaya başladım, sadece apartmanlar ya da yapılar vardı çevremde. Çocukluğum, büyüdüğüm gecekondu ve geldiğim nokta bir apartman dairesiydi. Bu döngü kentte başlamıştı ve hala kentte devam ediyor. Çoğumuz buradayız, bu yapıların içerisinde yaşıyoruz ve kent kültürünü oluşturan birer elemanız.

Ben geçmişimi resmettim ve hala gördüğüm binaları aktarıyorum eserlerime. Yapılar sadece beton ve demirden ibaret değil benim için onlar okunabilir öğeler. Kentler ve imgeleri benim yaşadığım coğrafyamın tanımı ve yaptıklarım benim gözümden kent imgelerine bir bakış olarak değerlendirebilir. Sadece bu şekilde tarif edersem yaptıklarımı yeterli olmayacağını düşünüyorum. Konstrüktif yapılarımda kendimi arayışımı da es geçmiş olurum bu şekilde. Kendimin duygusal çıktıları çalışmalarımdaki formlara ya da renklerine yansımaktadır.

Gördüklerim, yaşadıklarım ve duygularım hepsi çalışmalarımda; bazen renkli, bazen monokrom; kimi zaman abidevi, kimi zaman yıkılmaya yüz tutmuş bir şekilde ortaya çıkar. Hepsi ben ve çevremdekilerden ibaret.

Instagram: hsn_ceramics
Web: hnsceramics


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.