Zaman:19 September, 2020

Portfolyo: Metin Ertürk


Metin Ertürk
Metin Ertürk

2015 yılında Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldum. 2013 yılında İngiltere’de Michel François Porselen atölyesinde çalıştım ve stüdyo çömlekçiliği hakkında eğitim aldım. Ulusal ve uluslararası bir çok sergi, workshop, sempozyum ve yarışmalara katıldım. Bu yarışmalardan 5 ödül kazandım. İlk kişisel sergimi 2016 yılında Japonya’da açtım. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesinde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Çalışmalarımı İstanbul’da bulunan stüdyomda üretmekteyim. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde çamur torna derslerini yürütüyor ve sanatta yeterlilik eğitimime devam ediyorum.

Seramik yapmak bir süreçten ibarettir. Çamurla aranızda geçen her gün, hem kendinizi hem de seramiği tanırsınız. Bende öyle yaptım. 15 yaşımdan bu yana hem onu hem kendimi tanıyorum. İngilizcede bir deyim vardır “pleasantly surprised” diye; her fırını açtığımda bu duyguyu yaşıyorum. Benim için seramiğin tanımı hoş bir şekilde şaşırmaktır.

Birçok teknikte seramikler ürettim fakat yolum çarkla kesiştiğinde bütün duyularımla seramik yaptığımı hissettim. Formların üzerine uyguladığım teknikler o serinin konusuna göre değişiyor. Bazı zamanlar formlarımı tuval gibi görüyorum, alternatif pişirimlerle birleştiriyorum ya da farklı astar tekniklerini kullanıyorum. Bazı çalışmalarımda sır kullansam da çamurun yüzeyini, dokusunu hissetmekten vazgeçemiyorum. Çark benim için dünyadan farksız. Çark döndükçe üzerinde şekillendirdiğim her form, hayatta karşılaştığım bireyleri, olayları ya da düşünceleri yansıttığım heykellere dönüşüyor. Hem evrensel konular hem de evrensel yapının içerisindeki bireyler çalışmalarımın merkezindedir. Kişisel hikâyelerimi evrensel potada eritiyorum.

Instagram: mtnerturk // meclayceramics


Doğal Bakım Ürünleri


Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir