Portfolyo: İrem Yazıcı

İrem Yazıcı
İrem Yazıcı

1989’da İstanbul’da doğdum. Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler okudum ancak bu bölümle kendimi özdeşleştiremediğimden dolayı eğitme ara verdim. Bu ara sırasında nakış yapmaya merak saldım. 2014’te internetten izlediğim eğitici videolar ile nakış yapmaya başladım ve nakış alanında kendimi bağımsız bir şekilde geliştirmeye başladım. İlk başlardaki işlerim daha çok aksesuarlardan oluşmaktaydı fakat kendimi bu alanda geliştirdikçe sanatçı kimliğimi ifade etmek arzusuyla eserler üretmeye başladım.

Beni nakışa bağlayan şey çok fazla tekniğe sahip bir alan olması ve bu alanda deneyselliğe çok fazla müsait olması. Benim için bir nevi oyun bahçesi gibi diyebilirim. İşlerimde geleneksel nakış tekniklerini fantastik öğeler ve sürreal dünyalar yaratmak için kullanırken asıl amacım teknikleri kendi dilimde kullanarak tekstür kombinasyonları yaratmaktır.

2016’da Baca sergisi, 2017’de Boston’da ‘Feminist Fiber Art’ ve 2017’de Philedelphia’da ‘Stitched II’ gibi sergilere katıldım. 2018 yılında Melbourn’de yaptığım workshop’un yanısıra Türkiye’de İstanbul İzmir ve Ankara gibi illerde de workshoplarım oldu… 2022’de küratörlüğünü ‘Mepaintsme’ nin yaptığı online sergi ‘Slight of Hands’de işim yer aldı ve İtalya Tuscan’de kuratör Caterina Fondelli’nin Artist in Residency projesinde işlerim sergilendi.

Şu anda üretimlerime Eskişehir’deki ev stüdyomda devam etmekteyim.

Instagram: .baobap.
İnternet Adresi: baobap.co


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.