Portfolyo: Oğuzhan AtatanırOğuzhan Atatanır
Oğuzhan Atatanır

1997 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum. İlkokul ve Ortaokul eğitimimi Kahramanmaraş Ortaokulunda tamamladım. 2016 yılında Gaziantep Güzel Sanatlar lisesinden mezun oldum. Üniversite eğitimimi 2020 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümünde tamamladım. İlk kişisel sergimi 2022 yılında Maji Art Gallery’de açtım. Yurt dışı dahil olmak üzere birçok karma sergide yer aldım. Uluslararası Datüp (Dünya Ahıska Türkleri Birliği) yarışmasında birincilik ödülü ve çeşitli yarışmalardan sergilerim bulunmaktadır. Çalışmalarıma kendi atölyemde devam ediyorum.

Sanat bakışım benliğin tuvale yansıması daha çok. Benlik aslında tek bir kişiye ait özelliklerden ziyade toplumun gölgesi olarak da düşünülebilir. Ben parçası olduğumum bu karanlığa teslim olmak yerine ondan ilham alarak sanatıma şekil veriyorum. Bu işlemi yaparken bir edebiyatçı gibi lirik bir kahraman yaratarak onun üzerinden anlatım yapmayı tercih etmiyorum. Zaten bir resmin kahramana ihtiyacı yoktur. Çünkü resmin kahramanı çoğu zaman izleyicinin kendisidir. Olmasını istediğim durum da bu aslında, izleyiciye sorumluluk vermek ve onu resmin bir parçası haline getirmek. Bunu izleyiciye samimi bir

halde hissettirmek içinse anlatılmak isteneni sadece esaslarına dayanarak anlatmak yerine, dış gerçekliği içsel süreçlerle harmanlayıp bunu yansıtmak ve bu duyguları onlarda hissettirmeyi tercih ediyorum.

Instagram: oguzhanatatanir

Sergiler

2017 – Bedriye Fidan “Kadın” Temalı Resim Yarışması Sergisi
2018 – Sütçü İmam Resim Yarışması Sergisi
2019 – Küçük İşler Karma Sergisi, Dibeklihan, Gallery Mamma
2019 – Uluslarası Vernice Sanat Fuarı Karma Sergi, Forli/İtalya
2020 – Turgut Pura Vakfı Sergisi
2020 – Dünya Sanat Günü Karma Sergisi, İzmir
2022 – “Şimdi ve Burada” Kişisel Sergi, Maji Art Gallery
2022 – Keskinok Vakfı “Anadolu Bellekleri” Karma Sergisi
2022 – Titanic Delauxe Bodrum Karma Sergisi


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir