Sinan Demir
Sinan Demir

Portfolyo: Sinan Demir

OKU

Sinan Demir, 1987 Antalya’nın Korkuteli ilçesinin Sımandır köyünde çobanlık yapan yörük bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Resim sanatıyla ilgilenmeye ortaokuldaki resim öğretmeni Mehmet Emin Erşan’ın desteğiyle başladı ve uzun yıllar birlikte çalıştı. Çağdaş Türk resminin önemli isimlerinden Muhsin Kut ile birçok kez bir araya gelerek resimleri hakkında fikir alışverişinde bulundu ve açık alanda resim çalışmaları yapmıştı. Resim ve çobanlık hayatına 23 yaşına kadar alacık çadırında dağlarda devam etti. 17 yaşında ilk kişisel resim sergisini “Çobanın Fantazileri” ismiyle Antalya açtı.

2004 Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneğinin düzenlediği (IWSA AWARDS) resim yarışmasında dünya 3.sü oldu. Yine 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen Cumhuriyet’in 80. Yıl Kutlamaları Etkinliği kapsamında düzenlenen resim yarışmasında Türkiye 1.si oldu ve daha birçok kurum ve kuruluşlardan başarı ve teşekkür plaketleri valdı. Basın ve medyada “çoban & ressam” adıyla yer aldı. Hakkında birçok haber ve belgesel film yapıldı. Bir çok karma resim sergisine katıldı. 7 kişisel resim sergisi açtı.

Resimlerinde çoban ve Yörük kültürünü kendi dünyasında harmanlayarak yöresel ve folklorik değerleri evrensel normlarlarda sürrealist bir tarzla yorumladı. Son çalışmalarında Dünya’daki tatlı su kaybına ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için buzulları ve balığın dünyasını işlemektedir. Küçük yaşlarda tanıştığı Coşkun Aral ile yurt içinde ve yurt dışında bir çok sanatsal projelerde yer aldı. Sanatsal çalışmalarını Antalya’daki atölyesinde devam ediyor.

Kişisel Sergiler

2022 – Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya
2019 – Mall of Antalya Sanat Galerisi, Antalya
2016 – Expo Antalya
2009-2000 – Plaza Sanat Galerisi, Antalya
2006 – Desti Sanat Galerisi, Antalya
2004 – Eyilik Vakfı Sanat Galerisi, Antalya
2003 – Korkuteli Halk Eğitim Merkezi, Antalya


Nil Has

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

"The Burg in Bruges", painted c. 1691–1700 by Jan Baptist van Meunincxhove
Önceki

Brugge – Uğruna Savaşılan Köprüler

Alper Fıratlı
Sonraki

Alper Fıratlı ile Sanatlar Arası Yolculuğuna Dair Söyleşi

Kaçırmayın!

Franz Liszt Fantasizing at the Piano (1840), by Danhauser. The imagined gathering shows seated Alexandre Dumas, George Sand, Liszt, and Marie d'Agoult; standing Victor Hugo, Niccolò Paganini, and Gioachino Rossini; with a bust of Beethoven looking on.

Macar-Türk Kültür Yılı Kapsamında Franz Liszt Piyano Sezonu Başlıyor!

Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında dünyaca ünlü Macar besteci Franz Liszt’e
Can İncekara, Yatak,2024,112x76cm,Kağıt üzerine suluboya

Can İncekara’nın “Çocukluk Tahtı” İsimli Sergisi KAIROS’ta!

KAIROS, 09.05.-15.06.2024 tarihleri arasında, Can İncekara’nın Çocukluk Tahtı isimli 3.