“Portiko Okumaları ve Performansları” Leman Sevda Darıcıoğlu ile Devam Ediyor

Leman Sevda Darıcıoğlu
Leman Sevda Darıcıoğlu

Yapı Kredi Galeri’nin bu yaz İstiklal Caddesi’ne açılan ve portiko olarak adlandırılan bina girişinde başlattığı kamusal program Leman Sevda Darıcıoğlu ile devam ediyor.

Sokak ve bina, kamusal alan ve kurum arasındaki eşikten beslenen “Portiko Okumaları ve Performansları” sanat, bilim, felsefe, psikoloji, antropoloji, ekonomi ve siyaset teorileri, edebiyat, şiir gibi disiplinleri içeriyor. İki ayrı odağı olan program günümüz performans sanatından örnekleri sokakla buluştururken, bir yandan da sesli okumanın ve dikkatle dinlemenin ne anlama geldiğini sorguluyor.

Her ay iki kez Çarşamba günleri 18:00’de yapılan program, bu kez sanatçı Darıcıoğlu’nu ağırlıyor. Darıcıoğlu, 4 Ekim Çarşamba günü Portiko’da.

“Portiko Okumaları ve Performansları”nda performans sanatçıları özellikle mimari ve kamusal alanla ilişkilenen çalışmalarıyla Portiko’ya davet edilirken, okuma programında sanatçı, yazar, şair, editör, araştırmacı ve kültür çalışanlarının kendi yazdıkları ya da onlara ilham veren metinler yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1945’ten bu yana devam eden yayıncılık geleneğiyle ilişkilenen okuma programı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların, cogito, kitaplık ve Sanat Dünyamız dergilerinin içeriklerinin de yer aldığı çok disiplinli bir yol izliyor. İstanbul’un çokdilli bir şehir olduğu göz önünde bulundurularak hazırlanan Portiko’da şehrin eski ya da yeni sakinlerinin izleyici olarak konuk edilmesi hedefleniyor. Portiko, Yapı Kredi Müze, Galeri, YKY Beyoğlu Kitabevi ziyaretçilerini ve caddenin kalabalığı arasındaki insanları gündelik koşuşturmaya kısa bir ara vermeye davet ediyor. Günde yüz binlerce kişinin geçtiği İstiklal Caddesi’nin hareketliliği ve öngörülemez dinamiği arasında sanata ve düşünceye daha çok alan açmaya çağıran bu program, bina mimarisi ve kamusal alanla ilişkiyi temel alıyor. Galeri ve müze dışındaki mekânları kullanan program, beden ve performans üzerinden farklı ses, dil ve düşünceleri bir araya getiriyor. Yapı Kredi Galeri ekibi tarafından hazırlanan program Tarabya Kültür Akademisi’nin işbirliği ile Almanya’dan İstanbul’a misafir sanatçı programıyla gelen kültür çalışanlarını da ağırlayacak.

Leman Sevda Darıcıoğlu – “Alev alev, her yer”

Portiko okumaları, performans alanındaki çalışmalarıyla tanınan Leman Sevda Darıcıoğlu’nun “Alev alev, her yer” başlıklı performatif okumasıyla devam ediyor. Okuma, sanatçının aynı adı taşıyan ve 5 Ağustos 2023’te Barenzwinger Berlin’de gösterilen altı saatlik performansının metninden bir parçayı dinleyicilere sunuyor. “Fire, everywhere” geçmişten bu yana kuir toplulukların damgalanmasına ve direnişine eğiliyor. Şiddete ilişkin güçlü sembollerle, şiddet ve güçlenme arasındaki ince çizgiyi işaret ediyor. Bedenin ve duygusal süreçlerin sınırlarını araştırarak öz savunma ve direnmenin yeni yolları için ilham veriyor.

Leman Sevda Darıcıoğlu Hakkında

Leman Sevda Darıcıoğlu İstanbul ve Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Ağırlıklı olarak uzun süreli performanslar yapan sanatçı, metinler, videolar, kamusal müdahaleler de üretiyor. Performanslarında bedenin fiziksel ve duygusal sınırlarını ve potansiyellerini araştırıyor. Bu yaklaşımla marjinalleştirilmiş bedenlerin güçlerini ve kırılganlıklarını inceliyor. 2022’den bu yana Akademie der Bildenden Künste Nürnberg’in Live Art Forms programında yüksek lisansına devam eden Darıcıoğlu, Art in Context yüksek lisans programı kapsamında Universität der Künste, Berlin’de (UdK) misafir eğitmen olarak 2022-2023 arasında dersler verdi. Sanatçı 2017’den bu yana Performistanbul tarafından temsil ediliyor.

Program küratörleri: Didem Yazıcı, Burcu Çimen, Fisun Yalçınkaya
Destekleyenler: Tarabya Kültür Akademisi

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar