Rash “Window Shopper” Sergisi 19 Ağustos’ta Büyükdere35’de Açılıyor

Rash, Curved II 70x55cm, Bristol kagıt üzerine akrilik, 2023
Rash, Curved II 70x55cm, Bristol kagıt üzerine akrilik, 2023

Rash‘ın “Window Shopper” isimli #1wall sergisi 19 Ağustos – 16 Eylül 2023 tarihleri arasında Büyükdere35‘in duvarını süsleyecek.

1994 İstanbul doğumlu Rash, 2005 yılında graffiti ve hip hop kültürü ile tanıştı. Başlangıç yıllarında İstanbul başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde duvar işleriyle beraber tren hatlarına graffiti çalışmaları yaptı. 2017 yılında kamusal alandan kopmadan çalışmalarını farklı yüzeylere taşıyarak biçimsel dönüşümle geleneksel graffitiyi referans alan renk ve biçim odaklı soyut çalışmalara ağırlık vermeye başladı. Sokak ve stüdyo üretimini paralel şekilde sürdüren Rash, pratiğini kentsel sanat ve post-graffiti başlıkları altında birleştiriyor.

“Window Shopper” adlı #1wall sergisinde sanatçı, sokakta sıklıkla temas halinde olduğu dükkan kepenklerini stüdyo ortamında yeniden tasavvur ediyor. Parçalarında sokak uygulamalarında ortaya çıkardığı görsel kodları kullanarak kolaj tekniğiyle bir araya getiriyor. Dış mekandan referansla üretilen eserleri iç mekanda ve galeri vitrininde sergileyen sanatçı, herhangi bir zorunluluk olmadan, anlık bir rahatlama amacıyla vitrin izleme faaliyeti olan “window shopping” kavramına atıfta bulunuyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar