Ressam Güher Elçiçek İle G&G Sanat Merkezi Hakkında Söyleşi

Geçtiğimiz hafta ressam Güher Elçiçek tarafından hayata geçirilen G&G Sanat Merkezi kapılarını sanatseverlere açtı. Anadolu Yakası’nın önemli sanat merkezlerinden biri olmaya aday olan mekan hakkında kurucusu ressam Güher Elçiçek’e sorularımızı yönelttik.

G&G Sanat Merkezi’nde düzenlenen Devrim Erbil’in “ÇEŞİTLEMELER” sergisi 2 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

Keyifli okumalar…

Ressam Güher Elçiçek
Ressam Güher Elçiçek

Sizi tanımayanlar için; ressam Güher Elçiçek kimdir?

1974 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde aldım. İlk karma sergim dereceli mezunlar sergisiyle oldu. Daha sonrasında yurt içinde ve yurt dışında çeşitli karma sergilerde çalışmalarımla yer aldım. Bunun yanı sıra mimari dekorasyonlarda kullanılacak çizimler ve mücevher tasarımlarım oldu. Halen atölyemde resim ve seramik çalışmalarına devam ediyorum. Çalışmalarımda doğanın kusursuz renk biçim ve formlarından etkileniyorum.

G&G Sanat Merkezi geçtiğimiz hafta kapılarını sanatseverlere açtı. G&G Sanat Merkezini kurma amacınız nedir? Eğitim ve etkinlikleriniz neler olacak?

G&G Sanat Merkezini kurma amacımız öncelikle Anadolu Yakası’nda böyle kapsamlı bir mekana ihtiyaç olması. Beyaz Köşk bahçesiyle bulunduğu konumuyla huzur veren bir yer. Böylesine dinlendirici bir mekanda sanatsal faaliyetlerde bulunmak, bu anlamda doyurucu anlar yaşamak, yaşatmak tüm gayemiz.

Sanat eğitiminde hangi eksiklikleri görüyorsunuz? G&G Sanat Merkezi, farklı olarak sanatsevelere ve sanat öğrencilerine ne sunuyor?

Sanat eğitiminde okulların geniş olanaklara sahip olamaması, burslu öğrencilere malzeme tedariği sağlanamaması ki bu çok önemli şüphesiz sanat malzemeyle oluşur. Ayrıca lisans sonrası, farklı disiplinlerde yurt dışı eğitim imkanlarının yeterli ölçüde sağlanamaması bana göre en büyük eksiklerimizdendir. Öyle yetenekli fakat imkansızlıklar dahilinde ya da yeteri kadar destek göremediği için engellenen gençler var ki bu gençlere toplumca eğitimlerinin her kademesinde destek olmalıyız.

G&G Sanat Merkezi, Beyaz Köşk
G&G Sanat Merkezi, Beyaz Köşk

Ülkemizdeki eğitim programları daha çok sayısal/sözel yöndedir. Tek yönlü gelişmeye ağırlık veren okul programları öğrencinin estetik eğitimden ve görsel gelişimden eksik kalmasına neden oluyor. Zira ulu önder Atatürk’ün sanata verdiği önemi ve varlığının yeni kuşaklara getirileri asla yadsınamaz bir gerçektir.

G&G Sanat Merkezi’nin ilk açılış sergisini Devrim Erbil ile yaptınız. Savatseverleri nasıl bir sergi bekliyor?

İlk açılış sergimizi manen hocam olması sebebiyle Devrim Erbil’le yapmak istedim. Bu sebeple benim için oldukça anlamlı oldu. Adı “Çeşitlemeler” olan sergimizde değerli hocamızın özel koleksiyon eserleri, çeşitli dönemlere ait pentür, halı ve baskılarından oluşan geniş bir yelpazeye sahip.

Genç sanatçılar için de yeni bir alan açılmış oldu. Peki genç sanatçılarla projeleriniz olacak mı?

Elbette sanata yıllarını vermiş değerli sanatçılarımızın yanı sıra genç yetenekler için de belirli dönemlerde kendilerini tanıtma ve eserlerini sergileme imkanı vereceğiz.

Sanat merkezinizle çevrenizde etkinliklere öncülük etmeyi düşünüyor musunuz?

G&G Sanat Merkezi tüm sanatsal faaliyetlerle, sanatseverlerin kullanımına ve seyrine, duyuruları yapılarak hizmet verecektir.

G&G Sanat Merkezi

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.