Serdar Dartar’ın “Karşılaşma” Sergisi İşlik Sanat Galerisi’nde

Eserleri aracılığı ile izleyiciyi empatik bir yolculuğa davet eden ressam Serdar Dartar’ın “Karşılaşma” sergisi, 8 Mart 2023 tarihinde İşlik Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmış olan ressam Serdar Dartar, ikinci kişisel sergisi “Karşılaşma” ile izleyiciyle buluşacak. Eserlerindeki kimliksiz figürleri alımlayıcısıyla kimliklendiren sanatçı, çıkış noktalarından birini; “modern yaşamın büyük kalabalıkları içerisinde kendine uzaklaşan ve giderek yalnızlaşan insanın sığınacak bir yer arayışı” olarak açıklıyor.

Serdar Dartar’ın “Karşılaşma” isimli sergisi 8-21 Mart tarihleri arasında İşlik Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Serdar Dartar, Karşılaşma
Serdar Dartar, Karşılaşma

“Karşılaşma” Sergisinin Manifestosu

Zamanın törpüleyip durduğu bedenden ruha akseden duyguları, başka bir kapıdan geçerek selamlamak… Ruhun kara kutusunu bulmak… Kendinle karşılaşmak…

Sanat, insanın kendi kendisine karşı metaforik bir aynadır. Alımlayıcının eserle kurduğu duygudaşlık, aslında onun kendi öz’üyle karşılaşmasıdır. Sanatçının renk paletinden dışavurulan iz’ler, alımlayıcının ruhuna açılan yolun çizimidir.

Serdar Dartar’ın duygu ve düşünceleri arasındaki örüntülerin yansıması olan resimler, alımlama esnasında izleyicinin ifade temsiline dönüşür. Alımlayıcı, kendi serüvenini aktaran ressama yol arkadaşlığı ederken, yolcunun kendisi haline gelir. Eserle kurulan etkileşim, sihirli bir şekilde alımlayıcısını resmin içine çeker.

Sanatçının eserlerinde; izleyici, önce sanatçının gözünden ardından figürün gözünden resme bakar ve “alımlayan” haline gelir. Bu hal ile birlikte bulunduğu alandan kopup gerçek gerçekliğin ötesinden geçerek eserin içine dalar ve resmin bir parçası olur. Dışsal bir sessizlik ile içsel bir orkestra arasında mekik dokuyan bir gezgine dönüşür. Paradoksal bir durum olarak alımlama esnasında alımlanan ile kurulan empati sonucunda varılan yer, yine kişinin kendisi olur.

Metin: Derya Aydoğan

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.