Sauna Sergisi Faz 1 Çevrimiçi Deneyim Olarak Yayınlandı

Ahmet Rüstem Ekici, beden ve mimariye dair ilişkileri analiz ettiği serilerine devam ediyor. 2019 Artırılmış gerçeklik sergisi olan “Hamam” serisi sonrasında “Sauna” ile izleyicisini yeni bir mekân deneyimine sürükleyen Ahmet Rüstem, kuir kültür ve sauna ilişkisi üzerine ortalama 12 dakika süren, çevrimiçi bir deneyim kurguladı.

İlker Cihan Biner’in sergi metni ile birlikte sauna duvarlarına, Ahmet Rüstem Ekici, Ateş Alpar, BeraberCo- Cihan Bacak, İsmet Köroğlu, Berkin Gülten, Chorus Of Body, Ece Cangüden, Fırat Uran, Hakan Sorar, Hossein Edalatkhah, Mert Çağıl Türkay, Muhittincan, Numan Okutan, Selin Göksel, Şafak Şule Kemancı eşlik ediyor.

Sauna Sergisi Faz 1 Çevrimiçi Deneyim Olarak Yayınlandı
Sauna iç mekan

2 aşamada sergilenecek sauna serisinin ilk fazı çevrimiçi olarak sergilenecek. 21 farklı alandan oluşan ve 360 derece sanal gerçeklik olarak da deneyimlenen sergi, 25 Şubat 2021‘de Art50net ve Aredeko sitelerinden eş zamanlı olarak yayınlandı.

Gerçekte var olan bir gay saunanın duvarlarında görülen sanat eserleri, duvar resimleri, müdahaleler gibi, Ahmet Rüstem’in sanal saunasının duvarlarına da 15 sanatçının eserleri eşlik ediyor. Sauna’nın mimarisini ve ilişki sahalarını analiz eden sergi, kılavuz bir ses ile geziliyor. Sergi için deneyimlediği onlarca farklı saunadan yola çıkan Ahmet Rüstem, yeniden sanal olarak inşaa ettiği Sauna serisinde mekân kurgusu ve gay sauna web sitelerinin arzu nesnelerine değiniyor.

Bilgisayar, telefon, tablet ve VR Gözlüklerle deneyimlenen Sauna sergisi Giriş, Soyunma Odası, Islak Hacimler, Sauna, Buhar Odası, Karanlık Odalar gibi bölümlerden oluşuyor.

25 Şubat günü itibariyle Art50net ve Aredeko sitesinden eş zamanlı yayınlanacak serginin linki art50.net/sauna ve aredeko.com/sauna üzerinden deneyimlenebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.