Sevtap Çapan’dan Yeni Kitap “Eriveç Evire”

Sevtap Çapan - Eriveç Evire
Sevtap Çapan – Eriveç Evire

Aktris ve yönetmen Sevtap Çapan’ın, yazar kimliğini oluşturduğu kendine özgü diliyle duygularını ve deneyimlerini kaleme aldığı yazıları Eriveç Erive adını verdiği yeni kitabıyla okurunu selamlamaya hazırlanıyor. Özgün yazınsal kimliğiyle bütünüyle örtüşen deneme türündeki kitap, Dramatik Yayınları etiketini taşıyor.

Profesyonel sinema, televizyon ve tiyatro oyunculuğu yapan Sevtap Çapan, kendine has dili, üslubu ve tarzıyla inşa ettiği yazarlık kimliği içinde her gün biraz daha üretiyor ve bu üretimi okuruyla paylaşıyor. Yeni kitabının girişinde kendini oyunculuk ve yazarlık çemberinde yine kendine özgü bir şekilde şöyle tanımlıyor Sevtap Çapan:

“Oyunculuk ve yazarlık; tüm yaşamım,
yaşama nedenim, şerefim ve onurum.
Hayatı anlama ve anlamlandırma çabamdaki
en iyi kılavuzlarım.
Ben bir oyuncuyum, ben bir yazarım.
İnsanın görünen ve görünmeyen taraflarının
bir yansımasıyım, bir sözcüyüm.
Dünyayım, uzayım.”

Tamer Levent’ten Kitaba Dair

“Sevtap Çapan bu yeni kitabında, daha öncekilerde de olduğu gibi, yaşamın zaman içinde gözden kaçan detayları ile ilgili görüşlerini, fikirlerini dile getiriyor. İnsanın fikir üretmesi süreçtir, fikrini ifade etmesi ise üründür. Süreç ve ürünün bir araya gelmesi ise insan beyninin varoluş nedeni olan ve SANAT kavramı ile tanınan özelliğidir.

Sevgili Sevtap, Eriveç Erive’de bizlere bu ürünü ile selam veriyor. Bizler de tüm insanlığın bu özelliklerini keşfederek, kendilerini özenle ifade etmesine, “SANATA EVET!” diyoruz. Bu farkındalığın yaşam biçimi olmasını diliyoruz.”

Tamer Levent

Kitaba Adını Veren Eriveç Evire Adlı Yazısından Bir Kesit

Ben böyle yaşıyorum işte!

Hayatı, aşkı, sanatı, edebiyatı, eğlenceyi, yemeyi içmeyi, seyri, duyguları, düşünceleri; aklınıza gelen gelmeyen her şeyi “eriveç erive” yaşıyorum.

Bu “abrakadabra” gibi sihirli bir sözcük değil ama etkisi bazen sihir, bazen mucize yaratıyor hayatımda. Bunlar olmasa dahi, rahat kafa ve vicdan garantisi verebiliyorum kendime. Bunu benim için kim yapıyor ki? Kim yapabilir ki?

Her yaşananın altında, bilinmeze sürüklendiğimiz bir sorun çıkma ihtimali yatıyor.

Çoğunu tek başımıza çözmek zorunda kalıyoruz.

Bir konu hakkında düşünürken, “Önemli olan ne? Ne yapmalıyım? Nasıl çözeceğim? Beni asıl üzen neydi?” gibi binlerce soru soruyorum kendime ve her yüzeysel bakışımla çıkmaza girdiğimde, diyorum ki:

Eriveç erive!

Sevtap Çapan

İstanbul’da doğan SEVTAP ÇAPAN, 1991-1995 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde dört yıl oyunculuk bölümünde okumuştur. Son sınıftayken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na (İBBŞT) girmiş ve profesyonel oyunculuk hayatına başlamıştır. 1996 yılından itibaren sinema ve televizyon dizilerinde aldığı rollerle tanınmıştır. Oyunculuk üzerine çeşitli okullarda eğitim veren Çapan, sanatın mutfak kısmıyla da ilgilenmektedir. Yazarlığını yaptığı beş oyunun ikisi, İBBŞT’ de repertuvara alınmıştır. NTV Stüdyoları’nda Seslendirme Sanatçısı kadrosunda yer almaktadır. 2016’dan 2020’ye kadar Türk Kadınlar Birliği Beykoz Şubesi Kurucusu ve Başkanı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Hamdi Gültekin tarafından kaleme alınan “AKTRİS SEVTAP ÇAPAN” ismini taşıyan, oyunculuğu ve sanat yaşamı üzerine bir kitap yazılmıştır. 2017 yılı itibariyle Profesyonel Artı Sonsuz Firması’nın kuruluşu olan Tiyatro P.A.S’ın Genel Sanat Yönetmeni’dir. Yine aynı yıl Bursa Mora Dergisi’nde ”Bir Aktris Yazıyor” başlığı altında köşe yazarlığı kariyerine başlayan Çapan, Beykoz yerel gazetesi Özgün Haber’de köşe yazıları yazmaya devam etmektedir. 2019 yılında zorunlu emeklilik yasası ile erken emekli edilmiştir. 2020’de ilk kitabı basılan Çapan, sanat ve edebiyat hayatına aktif olarak devam etmektedir.

Eriveç Evire
Sevtap Çapan
Dramatik Yayınları / İstanbul
Ekim 2022
80 sayfa

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.