“Sir Yes Sir” 25 Ocak Salı Akşamı Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda

Sir Yes Sir
Sir Yes Sir (Serkan Abeş)

“İnsan kendi kalbinin sesini duyabilmeli ama, değil mi? Ben duyamıyorum”

Sarsıcı hikayesi, özgün sahne dili ve yüksek temposuyla seyircisini şaşırtmayı başaran Proje Eksi Bir ekibinin ilk oyunu “Sir Yes Sir” yolculuğuna 25 Ocak Salı günü Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda devam ediyor.

Filmi ve romanıyla ABD’de dönem dönem tartışmalara sebep olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında basımı durdurulan “Dalton Trumbo” nun savaş karşıtı romanı “Johnny Got His Gun” romanından hareketle sahne için yeniden yazılan oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu da Serkan Abeş üstleniyor. Savaş karşıtı yapıtların en güçlülerinden biri olarak gösterilen roman, 1971 yılında Dalton Trumbo yönetmenliğinde beyaz perdeye de aktarıldı. Eser, Metallica’nın “One” şarkısının da ilham kaynağı.

Işığın ve efektin birer oyuncuya dönüştüğü oyunun konusu şöyle:
Savaşta her şeyini kaybetmiş genç bir adam. Kollarını, bacaklarını, yüzünü… Göremeyen, duyamayan, konuşamayan, hareket edemeyen bu gencin sahip olduğu tek şey aklıdır. Yatırıldığı hastanede bu gencin anılarına, düşüncelerine ve rüyalarına; oyun olgusunun zihnin çalışma prensibine dönüştüğü bir üslupla tanıklık ediyoruz.

Serkan Abeş oyunla ilgili olarak; “Hikayeye ait olanın oyunun kuralına dönüştüğü bir sahne dili yaratarak, Joe’nun travmasını görsel ve işitsel bir düzleme taşımaya çalıştık.” diyor.

25 Ocak Salı saat 20:30’da Kadıköy Emek Tiyatrosu’ndaki oyun için biletinizi tiyatrolar.com.tr ve kadikoyemektiyatrosu.com’dan temin edebilir, ayrıntılı bilgi için @projeeksibir instagram ve twitter hesaplarını takip edebilirsiniz.

Oyun Künyesi
Yeniden Yazan – Yöneten – Oynayan:
Serkan Abeş
Yönetmen Yardımcısı: Ali Varol
Sahne ve Işık Tasarım: Serkan Abeş
Işık ve Efekt Masasındaki Oyuncular: Burcu Afşin – Ali Varol
Logo ve Afiş Tasarım: Burak Çalışkan – Eray Özcan
Asistan: Zeynep Ceylan
Dış Sesler (Sahne sırasına göre)
Asker Alım Memuru:
Olcay Onur Kaya
İş Arkadaşı: Emre Yunusoğlu
Kareen: Gül Şener
Çavuş: Can Gox (Göksun)
Anne: Cansın Asarlı

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar