Sorun Yaratan Adam/Uyumsuz Adam film eleştirisi – Nil Has

25 Nisan 2019

The Bothersome Man (Den Brysomme Mannen) Uyumsuz Adam, Sorun Yaratan Adam ; Arafta kalmış bir adam, nötr, soyut, kuzey filmi..

Bir adam düşünün; Andreas (Trond Fausa Aurvåg) şu an ve büyük ihtimalle ilerleyen yıllarda da yaşayacak olan pek çok insanın sorununu taşıyor üstünde. Buna hayatın ta kendisi diyebiliriz. Bizden biri.

Şaşıran, düşünen ve anlam veremeyen, mutluluğu bulamayan…

Var olmak, yok olmak arasında bir çizgi üstünde yaşayan bir adam. Gerçek araf.

Düştüğü durumu anlamaya çalışması ve kafasında sorularla geçirdiği günler, anlam bulmaya çalıştığı durumlar hepsi bir yere kadar olmalıydı zaten, bodrum kattan gelen sesleri duyana kadar. Kaçış planını keşfettiği o an aslında mutlu olmak için bir sebep edinmişti.

Sisteme, hayata karşı bir eleştiri filmi.

Film, bir adamın mutlu olması için getirildiği başka bir evrende kendisini tamamlama ve öğrenme, eleştirme isteğine karşı mutsuzluğa ve daha çok bilinmezliğe atıldığını anlatıyor. Belki de bunu kendisi istiyor.

Hayatımız da böyle değil mi zaten: bizler için dünyaya geldiğimiz andan itibaren, bizi sevindirecek üzecek, düşündürecek, yoracak, merak uyandıracak bir sürü şey(ler)le karşılaşıyoruz. Kimimiz baş edebiliyor, kimimiz erken pes ediyor. Başka yolları tercih ediyor. Andreas gibi durumunu sorgulayan ve daha net cevaplar arayanlar için hayat daha zor. Çünkü bitmeyen soru işaretleri ile güne uyanmak ve belki uyuyamamak: mutsuzluk, hayat.

Bir apartmanın bodrum katında keşfettiği müzik ve onda uyandırdığı merak ve kaçış arzusu sonucu bir delikten gelen sesin peşine düşmesiyle aslında kendisi için güzel plan gibi gözüken bu keşif onu daha çok mutsuzluğa ve bilinmezliğe düşürüyor.

Andreas (Trond Fausa Aurvåg) bizim için hayatın içinde sıkışmışlığı ve bununla nasıl başa çıkılırla savaşmak için yaratılmış güzel bir karakter.

Kendisi hariç herkesin mutlu olduğunu görebilen bir karakter. Öyle ki içtiği onlarca alkol bile onu sarhoş edemiyor, istediği kadınlarla olabiliyor ama yine mutlu olamıyor.

Mutsuzluk denen şey de böyle değil mi. Yediğinizden içtiğiniz zevk alamaz, sürekli başka arayışlar içinde olur ve belki de bazen ve bazılarımıza göre yok olmak isteriz.

Çoğumuz Andreas ile aynıyız.

Dram, kara mizah ve traji komik…

İzleyenler de boşluk hissi uyandıran, izleyecekler için yine boşluk hissi ve şu anı düşündüren ve sistemi daha derinden eleştirmelerine sebep olacak bir yapıt. Belki de içinde bulunduğumuz sahte bir rüyadan uyandıracak cinsten.

Benim için boşluk, ilginç ve gizem doluydu.

Sorun Yaratan Adam/Uyumsuz Adam filmi, 2006 yapımı, Norveçli yönetmen, Jens Lien ikinci uzun filmi. Cannes’da Gezici Film Festivalinde ‘Uyumsuz Adam’ adıyla gösterilmiş ve ödül kazanmış. 26. İstanbul Film Festivalinde ‘Sorun Yaratan Adam’ adıyla seyirciyle buluşmuş.

Nil Has

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Önceki

İtaatsizlik / DISOBEDIENCE – Film Eleştirisi

Sonraki

WHAT WILL PEOPLE SAY/İnsanlar Ne Der Film Eleştirisi – Nil Has

Kaçırmayın!

Atatürk Kültür Merkezi

İstanbul Dijital Sanat Festivali 2 Haziran’da AKM’de!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Dijital Sanat Festivali (IDAF), 2
Kalyon Kültür, Flora, Quayola, Doğa 1-2-3, Fotoğraf: Orhan Cem Çetin, 2022

Kalyon Kültür’de Doğa Temalı Yepyeni Bir Dijital Sanat Deyimi: Flora Sergisi

Kalyon Kültür, dijital sanatın en önemli temalarından biri olan doğa