Standard Profile: Üretim & Hayal KırıklığıEvren Selçuk’un “Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı” adlı performatif enstelasyonu 10 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Bilsart’ta izlenebilir.

Tüm sergi alanının gaz maskesi üreten bir fabrika kurgusuna dönüştürüldüğü çalışmada, üretim ve hayal kırıklığı kavramlarının etrafında gerçekliğin illüzyonu yaratılıyor.

Standard Profile
Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı

İş aletleri, ürün kutuları, yaka kartları, üretimi bitmiş, henüz tamamlanmamış gaz maskeleri, maske kalıpları, vitrinler ve Standard Profile’in geçmişini anlatan gazete kurguları ile izleyici, uzun zamandır var olan ve işlemeye devam eden bir fabrika alanının atmosferine dahil ediliyor.

“İnsan Sağlığını Koruma” misyonuyla gaz maskesi üretimi yapan Standard Profile kurgusuna eşlik eden video çalışmasında ise olumsuz koşullarda çalışan işçilerin yakalandıkları sağlık sorunları; kim olduğu anlaşılmayan bir el tarafından deşifre ediliyor.

Tasarım, çizim, heykel, yerleştirme, video ve performans ile disiplinler arasında dolaşan sergi, çoklu okumalarla seyirciyi hem sanatsal hem kavramsal bağlamda zihinsel bir egzersize davet ediyor.

10 Ağustos’ta on kişilik bir performans ekibinin fabrikayı canlı bir organizmaya dönüştüreceği açılışta, sanat tarihçisi Nilgün Yüksel ile Evren Selçuk’un gerçekleştireceği sanatçı konuşması da izlenebilecek.

Sanatçı Söyleşisi: 10 Ağustos saat: 17.00
Performans ve sergi açılışı: 10 Ağustos saat: 18.00


Bilsart

Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:90/A Bilsar Binası, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.