Stoneline Art Gallery’den Karma Sergi: “Görülen Bakılan Kadar”Stoneline Art Gallery iki genç sanatçıyı “Bakılan Görülen Kadar” adlı karma sergi ile sanatseverlerle buluşturuyor.

İki genç sanatçı Sırma Şiir Okan ve Hatice Akyüz‘ün eserlerinden oluşan “Görülen Bakılan Kadar” adlı karma sergi Stoneline Art Gallery‘de 5 Kasım 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Stoneline Art Gallery'den Karma Sergi: "Görülen Bakılan Kadar"
1-Sırma Şiir Okan, “Boşlukta Tek”, 130×130, Tuval üzerine akrilik boya, 2016
2-Hatice Akyüz, “Taraf”, 35×75, Alüminyum üzerine Fine Art Baskı, 2017

Sergide fotoğraf, resim, baskı gibi farklı tekniklerle çalışan Hatice Akyüz ve Sırma Şiir Okan, toplumsal yaşamın bireysel ve kollektif yapısına ilişkin farklı bakış açıları getiriyorlar.

Hatice Akyüz‘ün eserlerinde, şehir içerisinde yıkılmaya yüz tutmuş, gerisinde yaşanmışlıkların izleri ve bir zamanlar içlerinde barındırdıkları sakinlerinin yokluğu dışında pek bir şey kalmamış mekânlar; mekân, zaman, enerji ve bellekle harmanlanmış bir düzlemde karşımıza çıkıyorlar. Sergi kapsamında yer alan fotoğraf ve gravür baskılarında; mahrem yer olan “ev” siyasal düzen içerisinde yıkılarak, “ötekilere” de açık hale gelerek kamusal alana dahil oluyor.

Sırma Şiir Okan‘ın eserlerinde, izleyicinin mekânsallığı ile tuvalin veya kâğıdın mekânsallığı arasında ilişki kurularak, makro-mikro zıtlık ele alınıyor. Özgün mekânlarından koparılıp yapay bir düzlem üzerine yapıştırılmış, sanatçının aidiyetlerinden yoksun bırakılan böceklerini, kollektif ve de bireysel yaşamını görüyoruz. Sanatçı aidiyet, göç gibi kavramlar üzerinden yeni bir okuma için alan açıyor.

Stoneline Art Gallery
Mimar Sinan Mahallesi, Sarı Lale Sokak No: 4/A 34075 Ayazağa/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.