Şubat’ta Istanbul Fringe Festival’den Dolu Dolu Bir Program

Istanbul Fringe Festival şubat etkinliklerinde 3 farklı ekibi ağırlıyor. Fransa’dan I Will Call You Eve, Macaristan’dan Volitant ve Mandala, kentin farklı noktalarındaki gösterimleri ile 24 – 27 Şubat tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Etkinliklerin biletlerine tiyatrolar.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

Bilet Fiyatları: Öğrenci 20 TL / Tam 80 TL

Istanbul Fringe Festival Şubat
Istanbul Fringe Festival Şubat Oyunları

I Will Call You Eve – Théâtre Sauve Qui Peut (Le TSQP)

I Will Call You Eve (Je T’appellerais Eve), ilhamını Frank Wedekind’in, Lulu – A Monster Tragedy adlı eserindeki korkunç özgür ruhu kendi çöküşünü tetikleyecek bir kadın güzelliği idealini, ilham perisini canlandıran oyunundan alıyor. Lulu’nun yansıttığı kadın imajını, kadın olmanın nasıl öldürücü olabileceğini sorgulayan oyun, farklı sanat disiplinlerini ve mediumları iç içe geçiren farklı tiyatro tekniklerini deneyerek, duygular ve sembollere dayanan yeni bir dil yaratıyor.

Orijinal metni (Eva Schumacher), müziği (Caroline Martin) ve oyunculuğu aynı anda, uzun süre zihinlerde iz bırakacak canlı görüntüler oluşturmak amacıyla üretilen I Will Call You Eve, 24 ve 25 Şubat, saat 20.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde Fransızca olarak ve Türkçe üst yazı ile sahnelenecek.
Tür: Fiziksel tiyatro
Süre: Tek Perde – 60 Dakika
Etkinlik Tarihi: 24-25 Şubat 2022
Etkinlik Saati: 20.00
Yer: Fransız Kültür Merkezi
Bilet linki

Yöneten, dramaturji, senografi: Eva Schumacher
Hareket ve müzik kompozisyonu: Caroline Martin, Chloé Dufresne, Caroline Martin, Samantha Montagna and Eva Schumacher
Işık Tasarımı: Collective
Yayın ve Prodüksiyon Şefi: Maria Elena Capra
Fotoğraf: Louis De Ducla
Prodüksiyon: Le TSQP
Le Galet à Strasbourg, la Quintaine à Chasseneuil du Poitou, l’Espace Malraux à Geispolsheim, le 23 à Strasbourg, la Machine à Coude de Voulême, le Crédit agricole’ün desteğiyle.

Mandala – David Somló

Mandala, taşınabilir ses cihazları ve performans alanında sınırları çizilmiş şekil kombinasyonları ile yapılan katılımcı bir ses performansıdır. 26 ve 27 Şubat’ta Sakıp Sabancı Müzesi’nde toplam 6 kez gerçekleştirilecek performans, biraz içine alan ses kompozisyonu, biraz mahrem koreografi, biraz grup meditasyonu ile yürümekten başka yapacak bir şey kalmadığında nasıl var olabileceğimizi ve birbirimizle etkileşime geçebileceğimizi soruyor. Performans, insan etkileşiminin küçük önemli anlarını kışkırtan ve vurgulayan hareketli bir ses manzarasının kollektif bir koreografisini yaratmaya davet ederek seyircilere eser üzerinde fail olmayı sağlıyor. Katılımcılar performans içinde pasiflikle aktif faillik arasında gidip geldikçe performans oyunsu bir şekilde, katılımcı izleyicilerden oluşan geçici bir topluluğun sözsüz sosyal etkileşimlerini, ilişkilerini ve yapılarını sorguluyor.
Tür: Performans
Süre: 30-40 Dakika
Etkinlik Tarihi: 26-27 Şubat 2022
Etkinlik Saati: 13.00-15.00-17.00 (Her iki günde de üç ayrı seans olacak)
Yer: Sakıp Sabancı Müzesi
Bilet linki

Konsept, kompozisyon: David Somló
Işık tasarımı, ses süpervizyonu: Daniel Sándor

Volitant – Góbi Dance

Volitant, bize bir metamorfoz dünyasında rehberlik ederek “şimdiden burada değil” ve “henüz orada değil” geçiş durumunu çağrıştırıyor. Performans, koreografinin özenle hazırlanmış minimalist hareketlerinden, Dávid Szegő’nin Mors alfabesinden ilham alan elektronik kompozisyonlarından ve Pavla Beranová’nın organik ışık tasarımından oluşuyor. 26 ve 27 Şubat’ta Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy’ün katkılarıyla gerçekleşecek dans gösterimi, hayvanların -özellikle kuşların- içgüdülerinin elektroniği olgusunu ele alan ve minimalist araçlarla tasarlanan bir teatral deneyim sunuyor.
Tür: Dans
Süre: 30 Dakika
Etkinlik Tarihi: 26-27 Şubat 2022
Etkinlik Saati: 20.30
Sahne: Alan Kadıköy
Bilet linki

Performansçı: Rita Góbi
Işık Teknisyeni: Béla Kovács
Müzik: Dávid Szegő
Işık Tasarımı: Pavla Beranová
Kostüm Tasarımı: Judit Sinkovics
Yaratıcı Prodüktör: Ágnes Bakk

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.