The Lumineers 12 Temmuz’da İlk Kez Türkiye’de

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 26 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında dünyaca ünlü indie rock grubu The Lumineers ve öncesinde Türkiye’nin en sevilen alternatif gruplarından Adamlar 12 Temmuz’da Parkorman sahnesinde olacak. The Lumineers ilk kez Türkiye’de dinleyicileriyle buluşacak.

The Lumineers, Photo Credit: Austin Roa
The Lumineers, Photo Credit: Austin Roa

30. İstanbul Caz Festivali, yeşilin cazla buluştuğu Parkorman’da dünyaca ünlü isimlerin muhteşem performansları ve Parklarda Caz konserleriyle başladı. Sırada 12 Temmuz’da festivalin en çok beklenen konserlerinden The Lumineers var.

Colorado, Denver’ın ufacık müzik kulüplerinde başladıkları serüvenle 10 yıl gibi kısa bir sürede modern folk türünün en büyük grupları arasına giren The Lumineers, “Ho Hey” ile 2012’de yaptıkları başarılı çıkışın ardından Bruce Springsteen, Tom Waits, Bob Dylan ve Tom Petty gibi efsanelerden aldıkları ilhamla dünya çapında başarı kazandılar. Gülen yüzlerin ardındaki melankolik hikâyeleri anlatan, müzik kliplerini birer film senaryosu gibi işledikleri “Stubborn Love”, “Ophelia”, “Angela” ve “Cleopatra” gibi incelikli ve dokunaklı şarkılarıyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşan The Lumineers, 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk kez Türkiye’deki hayranlarıyla buluşacak.

ADAMLAR
ADAMLAR

12 Temmuz akşamı Parkorman’da, Go Ons ve Single Circle’ın katkılarıyla gerçekleştirilecek konserde The Lumineers’tan önce Türkçe indie rock’un mizah ustaları Adamlar sahnede olacak. Rock’n roll, blues ve “singer-songwriter” geleneğini en dinamik, en özgün şekilde yaşatan gruplardan Adamlar’ın müziği uzun havaya, hip-hop’a, hatta tangoya kadar pek çok türe başvuruyor. Söz ve bestelerinin altında Tolga Akdoğan’ın imzasını taşıyan Adamlar, 2014’te yayımladıkları “Eski Dostum Tankla Gelmiş” isimli ilk albümlerinin ardından 2016’da “Rüyalarda Buruşmuşuz” ile ses getirdi. 2019’da “Dünya Günlükleri” adlı üçüncü stüdyo albümleri geldi. 2021 Kasım’ında yayımlanan “Harekete Kimse Mani Olamaz” albümlerinin birinci bölümüyle bambaşka bir tarzı deneyen grup, 2023’e albümün ikinci bölümüyle merhaba dedi.

30. İstanbul Caz Festivali’nde Bu Hafta

12 Temmuz Çarşamba – The Lumineers // Adamlar
13 Temmuz Perşembe – +1’li Gece Gezmesi
14 Temmuz Cuma – Youn Sun Nah Quartet // Deniz Taşar
16 Temmuz Pazar – Caz Vapuru / Parklarda Caz Şişli

Bu yıl Parkorman konserleriyle yeşillikler içinde keyifli anlar yaşatan 30. İstanbul Caz Festivali, hafta sonu boyunca Parkorman’da Morcheeba, Kovacs, Alfa Mist, Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual”, Ekin Beril, Mert Demir, Mammal Hands ve Takeshi’s Cashew’u ağırladı.

Festival bu hafta hız kesmeden devam ediyor. 10-16 Temmuz haftasında festival programında, artık bir festival klasiği haline gelen +1’li Gece Gezmesi ve Caz Vapuru etkinliklerinin yanı sıra çağdaş cazın en duru seslerinden Youn Sun Nah ve Türkiye’de ilk kez hayranlarıyla buluşacak The Lumineers konserleri yer alıyor.

Festival biletleri passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişede satışta. Lale Kart üyeleri festival biletlerini %25’e varan indirimlerle alabiliyor. Biletler, tüm Garanti BBVA kredi kartlarına %10 indirimli.

+1’li Gece Gezmesi
13 Temmuz Perşembe, Moda Sahnesi, Dorock XL, The Wall ve Kadıköy Sineması

Festivalin iple çekilen etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi, 13 Temmuz Perşembe akşamı festival coşkusunu Kadıköy-Moda hattındaki sevilen mekânlara taşıyor.

Festivalin en hareketli gecesinde solo projesiyle ne kadar başarılı bir şarkı sözü yazarı ve besteci olduğunu yalın fakat derinlikli diliyle kanıtlayan Ari Barokas; Türkçe alternatif popa şarkı yazarlığı penceresinden bakan Evdeki Saat; Miles Davis’in Bitches Brew ve Herbie Hancock’un Mwandishi döneminden aldığı ilhamla üretimlerine devam eden beşli Another Bitches Brew; caz, ambient, folk temelli alternatif dilini trompeti ve sesiyle ortaya koyan Barış Demirel “BD Deneyimi”; Akdenizli Arap müziğine progresif bir açıdan yaklaşan İsrailli beşli Sababa 5; Altın Palmiye Ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ilk üç filmi Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden seçilen 11 sahne üzerine yaptığı doğaçlama besteleriyle tanınan Taşra Üçlemesi Caz Projesi; trompetinin elektro akustik melodilerine sıcak vokaliyle eşlik eden Dilan Balkay ; 2022’de üretimine hız veren dream-pop grubu The Flabbies; ferah ve sıcak melodileriyle alternatif müziğimize pozitif hava katan Düşün ile saykodelik space-funk ve rock fusion türlerine attıkları oryantal bakışla dikkat çeken alternatif topluluk Yalnayak, Kadıköy’ün çeşitli sahnelerinde bizlerle olacak.

Youn Sun Nah Quartet // Deniz Taşar
14 Temmuz Cuma, Robert Kolej Konak Teras

Güney Kore’nin uluslararası üne sahip caz yıldızı Youn Sun Nah Quartet, 14 Temmuz Cuma akşamı festivale ilk kez evsahipliği yapacak Robert Kolej’in yeşillikler içindeki Konak Teras’ında izleyicilerle buluşuyor. Farklı müzik türlerine olan yeteneği, olağanüstü yorumu ve müzik yazarlığıyla tanınan Youn Sun Nah, modern insanın yaşamına dair mütevazı hikâyeler anlatan ve müthiş yorumlar alan 2022 tarihli albümü Waking World ile İstanbul’da olacak.

Youn Sun Nah Quartet’ten önce ise sahnede Türkiye’de caz vokaline hem vokal tavrı hem de ses rengiyle yeni bir soluk getiren şarkıcı ve söz yazarı, aynı zamanda da Robert Kolej mezunu olan Deniz Taşar sahnede olacak.

Caz Vapuru
16 Temmuz Pazar, Kabataş İskelesi

Festivalin en sevilen, vazgeçilmez etkinliklerinden Caz Vapuru bir kez daha izleyiciyi Boğaziçi’nde caz ve swing’le buluşturacak. 16 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kabataş İskelesi’nden demir alıp Anadolu Kavağı’na kadar tüm Boğaz hattı boyunca seyredecek Caz Vapuru’nun konukları, cazın 1920’lerdeki altın çağına hayranlığıyla bilinen Norveçli Swing’it, otantik melodileri ve neşeli repertuvarıyla Flapper Swing ve ritmik müzikleri ile tanınan İstanbul’lu üflemeliler topluluğu Brassist olacak. Etkinliğe Mastercard, gösteri sponsoru olarak destek veriyor.

Parklarda Caz
16 Temmuz Pazar, Şişli Habitat Parkı

Caz müziğini parklarda İstanbullularla buluşturmaya devam eden Parklarda Caz konserleri, 16 Temmuz Pazar günü Şişli Habitat Parkı’nda devam edecek. Ücretsiz Parklarda Caz konserlerinde bu hafta Genç Caz+ finalistlerinden Zonda 4, Keskin Band ve Rüzgar Yıldırım Band’in yanı sıra Norveçli Swing’it izlenebiliyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar