Videoist İle Mekan Blogspot İşbirliğinde “Arkaplan Akustik” Sergisi

Videoist İle Mekan Blogspot İşbirliğinde "Arkaplan Akustik" Sergisi

2003 yılında İstanbul’da kurulan Videoist ile Balıkesir merkezli bir sanat mekanı olarak 2017 yılında kurulan Mekan Blogspot; SENKRON video etkinliği kapsamında bir araya geliyor.

15 Nisan – 8 Mayıs 2021 tarihinde Videoist küratörlüğünde, Balıkesir’de bulunan Mekan Blogspot‘da gerçekleşecek gösterim ve sergide yer alan sanatçılar GÜLÇİN AKSOY,FIRAT ENGİN, HAKAN KIRDAR, MEHMET ÖĞÜT, OKAY ÖZKAN, SAYE ÖZÇELİK, FERHAT SATICI, EVREN SELÇUK, KIVILCIM HARİKA SEYDİM, HARUN TÖLE, HÜLYA ÖZDEMİR, SERDAR YILMAZ‘dan oluşmaktadır.

Sergi mekanında video çalışmalarının gösterimleri sürerken, sanatçıların video eserlerinin içeriğine destek veren ve arka planını oluşturan obje, döküman, heykel, resim ve fotoğraf çalışmaları sergi süresince galeride izleyiciyle buluşacaktır.

Frederic Jameson Geç Kapitalizmin Mantığı kitabında video eserlerini tek başlarına okunamayacak videotextler olarak tanımlamıştı. Bu günkü çağdaş sanat sistemi, sanat eserlerini kendi arkaplanlarından kopartan bir işlem gerçekleştirerek onları metalar evrenine gönderiyor. Video Sanatı, disiplinler arası, geçişli ve özdönüşümsel yapısı gereği sanat eserinin düşünsel, üretime dayalı ve teknik arkaplanları ile ilgili bağıntıları tekrar kurmaya aday bir üretim biçimidir. Video sanatçısı zaman ve mekan üzerine yapılan bir işlemle zaman ve mekanı yontar, kristalleştirir ve yeniden üretir. Bu süreçte ortaya çıkan video eser ise duygulanımsal kuvvetler (M. Lazzarato) üreterek, katılımcı-izleyiciyi bir eylemin içine sokar. Video eser nesneden fazla nesne olarak ve karşımıza çıkan sanat eserinin tersini yaparak eserin arkaplanını ve diğer eserlerle ilgili bağlamını çağırma potansiyeline sahiptir. “Arkaplan Akustik” isimli bu projede Videoist, 2010 yılında İstanbul Manzara Perspectives Galeride gerçekleştirdiği “Unplugged/Görüntünün Fragmanlaşmış Doğasından Bir Arkaplan Akustiğine Geçiş” ve 2017 de Ankara’da Arte Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdiği “Unfold / Katmanları Açmak” sergilerinde geliştirdiği videonun arka planı fikrini 2021’de Balıkesir Mekan Blogspot sanat mekanında video eserlerin deneyimlerine odaklanan bir sergi ile tekrar kurguluyor.

www.videoist-org.blogspot.com
www.mekanblogspot.blogspot.com

Mekan Blogspot
Hasan Baba Çarşısı, Kat:5/452 Balıkesir/Türkiye

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.