“Zenhar” Her Pazartesi Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda

Kara Kabare’nin oyunu “Zenhar” interaktif değil, seyircisinin katılabileceği bölümlerden oluşan bir deneyim Katılımcı Bir Tiyatro Biçimi!

10. Yılını kutlayan, Türkiye’de ilk kez armağan ekonomisiyle tiyatro yapan ödüllü topluluk Kara Kabare, “Zenhar” adlı Şirvan Akan tarafından yazılan oyunda, hep birlikte buluşabileceğimiz bir “tören” biçimi arıyor. Bu arayışa seyircinin de dâhil edildiği oyunda, oyuncularla birlikte şarkı söyleyip dans etmek mümkün!

ZENHAR
ZENHAR (Fotoğraf: Cem Çelik)

Tek bir oyun değil, doğanın döngülerini takip eden bir törenler silsilesi

Kasım ayında ikinci sezonunu açan Zenhar, interaktif değil, “katılımcı” bir tiyatro biçimi vaat ediyor. Seyirci bir oyun “izlemeye” değil, bir törene “katılmaya” davet ediliyor. İklim krizinin, salgınların, savaşların, yoksulluğun damgasını taşıyan çağımızda, Kara Kabare “artık yeni dünyayı çağırma zamanı geldi” diyor. Bu yeni dünyayı, yeni “anlatıyı” da birlikte yaratmak istiyor. Seyircisiyle buluşabileceği bir yer arıyor! Sadece bir nefeste, dansta ya da şarkıda olsa bile. Daha güzel bir dünyayı çağırmakta tek bir seyirlik oyunun yeterli olmadığını düşünen topluluk, oyunun yanı sıra tüm yıla yayılan, ekinoksları ve gündönümlerini, ay döngülerini takip eden farklı çalışmalar düzenlemeye de devam ediyor.

Topluluğun tüm oyunları gibi Zenhar da armağan ekonomisiyle oynuyor. Seyirci oyuna rezervasyonunu topluluğun internet sitesi üzerinden yapıyor. Sabit bir bilet fiyatı yok; topluluğun kendisini dengede hissedebilmek ve armağanını vermeye devam edebilmek için belirlediği bir yelpaze var. Bu yelpazedeki nakit para armağanı, oyunu izlediken sonra armağan kutusuna bırakılıyor.

Destekçisi Seyircisi Olan Tiyatro!

Zenhar’ın bütün masrafları tamamen Fongogo’nun yeni kitlesel fonlama projesi kumbaraya seyirciden gelen katkılarla karşılandı. Seyirci bu kumbaraya kaydolarak, her ay belli bir para karşılığında çeşitli armağanlar alabiliyor. Dilendiği zaman iptal edilebilecek bu aylık abonelik sisteminde, oyuna davetiye, toplulukla çemberler, oyunculuk ya da meditatif resim dersi, kendi törenini yapma ya da Şiddetsiz İletişim atölyesi gibi armağanlarla oyunun masraflarına ve topluluğa destek olmak hâlâ mümkün.

Kara Kabare Topluluğu, toplumsal dönüşümü kişisel dönüşümle eşzamanlı olarak ele alan ve buna hizmet edebilmek için tiyatroya köklenen, daha güzel bir dünya hayalini şimdi ve burada hayata geçirmeye niyet eden insanların, araştırma yapmak, keşfetmek, oynamak, üretmek, birlikte öğrenip büyümek, armağanlaşmak için bir araya geldiği, şiddetsizliği ve hiyerarşisizliği ilke edinen bir alan.

Zenhar 28 Kasım Pazartesi’den itibaren her Pazartesi 20.30’da Kadıköy Emek Tiyatrosunda izlenebilir.

Oyun süresi 75 dakikadır.

Rezervasyon için tıklayınız.
Topluluk kumbarası için tıklayınız.

ZENHAR Afiş
ZENHAR Afiş

Künye
Yazan – Yöneten: Şirvan Akan
Müzik: Nazım Çınar
Işık tasarım: Murat Bakır
Afiş tasarım: Fuat Değirmenci
Oyun fotoğrafı: Cem Çelik
Oyun videosu: Gültekin Bayır, Erol Aydın
Web sitesi: Onur Özen
Oyuncular:
Tuba Karabey
Sinem Hacıoğlu
Sevi Cemre Cingirt
Selami Üstübi
Miray Akçay
Mehtap Demirel
Mehmet Bezgin
İdil Özaydın
Gamze Dar
Boran Karakoç
Alper Bora Koçak

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir