19. Frankfurt Türk Film Festivali

19. Frankfurt Türk Film Festivali

27 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival için bir araya gelen Festival Kurucusu ve Başkanı Hüseyin Sıtkı, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren, Festivalin Türkiye Koordinatörü Serap Gedik ve Jüri Başkanı Cemal Okan yaptıkları basın açıklamasında festival hakkında bilgi verdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu ile Almanya’nın Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı ile Frankfurt Anakent Belediyesi’nin ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan festivalin başkanlığını Hüseyin Sıtkı yönetiyor.

Hüseyin Sıtkı açıklamalarında; ”Biz Türkler, 50 yıldan fazla süredir Almanya’da yaşıyoruz ama o toplumda hala maalesef bir uyum sorunumuz var. Festival ve sinemanın evrensel dilini önemli bulup Frankfurt’ta bunun Türkiyeliler açısından büyük bir avantaj sağlayacağını düşünerek hayata geçirdik.” diye açıklamada bulundu.

Sıtkı, Frankfurt’un yaklaşık 750 bin nüfusu olduğunu belirterek, “Frankfurt’ta Almandan çok yabancılar yaşıyor. Festivalin en önemli amaçlarından biri, orada birlikte yaşamanın gereğini görüp ona bir katkı sağlamak. Sinema dili evrensel ve çok kolay anlaşılan bir dil. Ben hiç ABD’ye gitmedim ama New York’un bütün sokaklarını biliyorum. Festivalde sadece oradaki Türklere değil, orada yaşayan farklı etnik kökendeki insanlara kendimizi anlatmak istiyoruz. Bunun yanında Türk sinemasının Almanya’da tanıtılmasına katkı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her yıl sinema dünyasından 50’nin üzerinde ismi konuk ettiklerine dikkati çeken Sıtkı, festivalde belgeseller, kısa filmler ile Almanya ve Avrupa’dan filmlerin gösterileceğini de belirtti.

Festival kapsamında düzenlenen “Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması”nda yer alacak filmler, yapımcı Cemal Okan’ın jüri başkanlığında yönetmen Mustafa Kara, oyuncular Asuman Dabak ve Hatice Aslan, sinema yazarı Olkan Özyurt, müzisyen Murat Evgin, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Yardımcı Doç. Dr. Nilay Ulusoy’dan oluşan Türkiye Jürisi tarafından seçildi.

Kadir İnanır ve Vahide Perçin’in başrollerini paylaştığı “Kapı” filmiyle açılacak olan festival, yarışmada kısmında yer alacak filmler “Anons”, “Aydede”, “Babamın Kemikleri”, “Çınar”, “Güvercin”, “Güvercin Hırsızları”, “Halef”, “İçerdekiler”, “Kapan”, “Kardeşler” ve “Sibel” olarak belirlendi. Türk jüriden oluşan isimlerin belirlediği filmler Alman sinemacılar tarafından değerlendirilerek ödüllendirilecek. Aynı zamanda festival kapsamında panel, atölye, sergi, konser ve yarışma da izleyenlere sunulcak.

19. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde, 13. kez verilecek olan “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” oyuncu Meral Çetinkaya ve müzisyen Cahit Berkay’a takdim edilecek. ”Vefa Ödülleri” ise Hulki Saner ile Oya Aydoğan’nın ailelerine verilecek.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.