75 Yaşında Bir Noel Klasiği ‘Şahane Hayat’, Kundura Sinema’da75 Yaşında Bir Noel Klasiği ‘Şahane Hayat’, Kundura Sinema’da
It’s A Wonderful Life / Şahane Hayat

Beykoz Kundura’nın Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema, yılın son gösterimini bir Noel klasiği olan “It’s a Wonderful Life / Şahane Hayat” (tıklayınız) ile yapıyor. Hollywood’un Altın Çağı’na damgasını vurmuş, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Frank Capra’nın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 1946 yapımı klasik, 2019’da restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Philip Van Doren Stern’in “The Greatest Gift” adlı kısa öyküsünden uyarlanan “Şahane Hayat”, iflasın eşiğindeki George Bailey’nin intihara kalkıştığı bir gece bir melek tarafından durdurulması sonrası gelişen fantastik olayları anlatıyor. Frank Capra’nın Pulitzer ödüllü Frances Goodrich ve Albert Hackett çiftiyle birlikte yazdığı senaryodan çektiği film, dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i bir araya getiriyor. Joseph Biroc ve Joseph Walker’ın övgü toplamış görüntüleri, Oscarlı besteci Dimitri Tiomkin imzalı müzikleri ile zamansız bir klasiğe dönüşen film, En İyi Film dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, Altın Küre’lerde de Capra’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmişti. Amerikan Ulusal Film Koruma Kurulu (NFPB) tarafından Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere ABD Ulusal Film Arşivi’ne dahil olan “Şahane Hayat”, Frank Capra’nın ‘en iyi filmim’ sözünü doğrularcasına “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmamış, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt.

Güvenli izleme ortamı

%100 temiz hava ile çalışan ve karışım hücresi içermeyen sertifikalı havalandırma sistemlerine sahip Kundura Sinema’nın güvenli ortamında izleyebileceğiniz “Şahane Hayat”, 24 ve 25 Aralık tarihlerinde saat 21:30’da, 26 Aralık Pazar günü de 16:30 seansında gösterilecek. Filmin biletleri 85 TL’den beykozkundura.com adresinde satışa sunulurken, iki ve daha fazla alımlarda %25 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Tarih ve Saat:
24 Aralık 2021 Cuma, 21:30
25 Aralık 2021 Cumartesi, 21:30
26 Aralık 2021 Pazar, 16:30
Yer: Kundura Sinema
Biletler: 85 TL (İki ve daha fazla bilet alımında %20 İndirim) – beykozkundura.com

It’s A Wonderful Life / Şahane Hayat
Kurmaca Uzun / 1946 / ABD / Siyah&Beyaz / 132’
İngilizce / Türkçe altyazılı

Yönetmen: Frank Capra | Senaryo: Frances Goodrich, Albert Hackett, Frank Capra | Oyuncular: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore | Görüntü Yönetmenleri: Joseph Biroc, Joseph Walker | Kurgu: William Hornbeck | Müzik: Dimitri Tiomkin | Ses Tasarımı ve Miks: William Aikman | Renk: Matthieu Weil | Kurgu: Dieter Diependaele | Yapımcı: Frank Capra | Yapım: Liberty Films, Inc. | Uluslararası Satış: Taskovski Films

Ödüller: 1947 Altın Küre Ödülleri En İyi Yönetmen, 1949 İspanya Sinema Yazarlar Birliği Ödülleri En İyi Yabancı Film

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.