Gallery11.17 Gülten İmamoğlu’nun “Kozmik Us” Sergisini Ağırlıyor

Gülten İmamoğlu’nun “Kozmik Us” isimli sergisi, Gallery11.17’de 9 Aralık 2021- 23 Ocak 2022 tarihleri arasında izleyicisiyle buluşuyor.

Gülten İmamoğlu‘nun eserlerinin genelinde; varlık, varoluş, yaradılış, zaman, yaşam, doğum, ölüm gibi evrensel konuların mitsel kökenine inildiğini görürüz. Sanatçı yaşadığımız çağın insana dayattıklarından kurtulabilmek için arketiplere dönerek çizgisel (tarihsel) zamanı imha etmeye girişir ve onun yerine kutsal zaman anlayışını yerleştirmeye çalışır. Öyle görünüyor ki sanatçının resimlerinin tamamına sinen çizgisel zaman sorunsalı, “Kozmik Us” adını verdiği bu sergisindeki eserlerde de bize kendini hissettirecek.

Kozmik Us sergisi
Gülten İmamoğlu, “Kozmik Us” Sergisi

Gülten İmamoğlu‘nun “Kozmik Us” ismini verdiği bu son serisindeki eserler ağaç arketipinden yola çıkıyor. Sanatçı, insanlığın neredeyse kendi kıyametine hızla itildiği bir sistemin içerisinde kendini kurban rolünde hissettiğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Bireysel olarak bu sistemin dışında kalabilmek neredeyse imkânsız. Sizi mutlaka bir yerden yakalıyor. Ağaç, en eski topluluklardan günümüze uzanan inanç sistemlerinde güçlü bir semboldür. İnsanoğluna unuttuğu kutsal değerleri tekrar hatırlatma inancıyla en zor zamanlarda dualarla sığınılan sembolleri eserlerime taşıyorum. Böylece insanlığın kolektif anılarının su yüzüne çıkmasını umuyorum. İzleyiciyi, şimdiki zamandan mitsel zamana davet ederek şimdiki zamanın imha edilmesine kapı aralıyorum. Bireyin kendini yenileyip doğayla yeniden doğru bağlar kurarak kendine çıkış yolları bulma olanaklarını açığa çıkarmayı arzuluyorum. Yaklaşık iki buçuk yıldır hazırlığı süren bu yeni Seri’de; tazelenme, yenilenme,
yeniden başlama, bereket ve sonsuzluk sembolü olan ve birçok inanç sisteminde yeri olan “Hayat Ağacı” ve insanın “Bilme” niteliğinin sorumluluğunu vurgulayan “Bilge Ağacı” sembollerinden ilham aldım.

Ağaç arketipi; Akadlar, Babil, Indus, Mısır, Urartu, Frig, Sümer, Hitit, Asur, İskit, Eski Yunan, Pers, Hint, Sibirya, Türk, Çin ve İskandinav mitolojilerinden; Kızılderili, Avusturya ve Afrika kabilelerin inanışlarına; Musevilik, Hristiyanlık ve İslamiyet gibi ilahi dinlerin kutsal kitaplarına kadar yer bulmuştur. Gülten İmamoğlu’nun bu son resimleri Iduk Terek, Yggdrasil, Bayterek, Gökyüzü Ağacı, Aal Luk Mas, Dünya Ağacı, Şafak Ağacı, Bilge Ağacı, Bodhi Ağacı, Sephiroth, Kozmik Ağaç, Lusaaset Ağacı, Kalpavriksha Ağacı ve Saena gibi daha birçok kutsal yaşam ağacının kökleri, gövdesi ve dallarından sezdikleriyle beslenirken aynı zamanda bu kutsal ağaçları da besliyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.