Analix Forever Ali Kazma’yı Ağırlıyor

Analix Forever, 4 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında, Ali Kazma’nın kişisel sergisi “Women At Work/Kadın İş Başında”ya ev sahipliği yapacak.

Ali Kazma, 20 yıldır üzerinde çalıştığı; kadınları iş başında filme aldığı çalışmalarından oluşan tematik sergisi “Women At Work” ile Analix Forever (Cenevre)’de izleyenlere monografik bir sergi sunuyor. 4-5-6 Eylül tarihlerinde ise Ali Kazma‘yla başlayacak olan bir konferanslar etkinliği düzenlenecek. Kazma’nın Remember/Unutma başlıklı kitabı da sergiyle birlikte sunulacak.

Sergi teması: İŞTE KADINLAR

Ali Kazma, işlerinin başında kadınları çalışırken kayda aldığı filmleriyle; tekstil işçisi kadınlardan; yaratıcı mesleklerde aktif olan kadınlara; endüstriyel, sanatsal, bilimsel, fiziksel iş ve sporda aktif olan, hemen hemen her alanda varlığını belli eden kadınlara adanmış bir sergi ortaya koyuyor.

Ali Kazma 2007 yılında kayda aldığı ilk filmi “Studio Ceramist”te, dünyaca ünlü Türk seramik sanatçısı Alev Siesbye‘a yer veriyor. Son filmi “Top Fuel”da ise ilk kadın Avrupa Top Fuel Dragster Şampiyonu Anita Mäkelä yer alıyor. Sanatçının ilk tematik sergisi olan “Women At Work” aynı zamanda kararlı ve feminist bir sergi.

Ömer Ali Kazma
Ali Kazma, İstanbul ve Paris’te yaşayan bir video sanatçısıdır. Kazma’nın çalışmaları, çağdaş insanın varlığı ve faaliyetlerinin anlam ve önemine dair temel sorular ortaya koyar. Bu bağlamda aralarında güçlü ilişkileri ve diyalogları olan işler, birbirine bağlı konularda estetik ve etik söylemler geliştiren zihinsel ve fiziksel alanlar yaratmayı amaçlar. Sanatçı, tüm videolarının çekimini ve düzenlemesini kendisi gerçekleştirir.

Ali Kazma (d.1971, İstanbul) lisansını University of Colorado at Boulder’da, yüksek lisansını New York City’deki The New School University’de tamamladı. 2013 yılında 55. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda solo sergisi gerçekleşen sanatçının en kapsamlı video sergilerinden biri ise Jeu de Paume, Paris’te 2017 yılında gerçekleşti. Ali Kazma’nın solo sergileri arasında; Galeri Nev İstanbul (İstanbul, 2019), Albergo Diurno Venezia (Milano, 2018), MUNTREF (Buenos Aires, 2018), Arter (İstanbul, 2015), CAPRI (Düsseldorf, 2015), Hirshhorn Museum (Washington, 2010); katıldığı grup sergileri ve bienaller arasında 6. Kuandu Bienali (Taipei, 2018), 7. Uluslarası Moskova Bienali (Moskova, 2017), MAXXI (Roma, 2016), Musée d’Art Contemporaine de Lyon (Lyon, 2013), 30. Sao Paulo Bienali (Sao Paulo, 2012), İstanbul Bienali (İstanbul, 2001, 2007, 2011), Muzeum Sztuki Lodz (Lodz, 2012), İstanbul Modern (İstanbul, 2011), Museum Kunstpalast (Düsseldorf, 2010) ve New Museum (New York, 2010) bulunuyor. 2001’de UNESCO Sanata Destek Ödülü ve 2010’da Nam June Paik ödülü alan sanatçının işleri, CNAP (Paris), İstanbul Modern, MEP (Paris), MONA (Tazmanya), Sztuki Museum (Lodz), Tate Modern (Londra), TBA21 (Viyana), Foundation Louis Vuitton Koleksiyonu (Paris) ve Vehbi Koç Vakfı Koleksiyonu (İstanbul) gibi birçok uluslararası kurumsal koleksiyonda yer alıyor. Ali Kazma İstanbul ve Paris’te yaşıyor ve çalışıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.