“Ayşe Teyze” Grup Sergisi Dağbelen Köyünde Ziyarete Açılıyor

Ayşe Mesude Kumbasar
Ayşe Mesude Kumbasar

Farklı disiplinlerden 22 sanatçının küçük işlerinden oluşan grup sergisi “Ayşe Teyze” Dağbelen köyünde 83 no’lu evde, 27 Nisan – 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

Bodrum’un Dağbelen köyünde, küçük ve sevimli tipik bir kerpiç köy evi… Bu ev, Bodrum’da yaşayan ve üreten, yaratıcı güç birliğine ve dayanışmaya inanan bir grup sanatçının sergisine kapılarını açıyor. Ortak sergi fikri, sanatçıların birbirlerinin atölyelerine yaptıkları düzenli, sanat odaklı ziyaretlerin yarattığı üretim heyecanıyla doğdu. Bodrum’un geleneksel yaşamını yansıtan bu çatının altında bir araya gelen sanatçılar, yerel değerleri çağdaş sanat alanına taşıyarak vurgulamayı amaçlıyor. Sergi, köyde herkesin Ayşe Teyze’nin evi olarak bildiği bu yörük evinde hayatının son yıllarını geçirmiş olan Ayşe Teyze’nin anısına ithaf edildi. Artık kimsenin yaşamadığı bu eski köy evinin çağrışımları, sanatçıların kendi “Ayşe Teyze” imgesini paylaştığı bir sergiye dönüştü. Toplumsal yaşantımızın ve belleğimizin de bir parçası olan “Ayşe Teyze” ya da bu evde yıllarını geçirmiş olan Dağbelen köyünün sakini Ayşe Teyze… Sanatçılar hep birlikte şekillendirdikleri bu sergiyle, Ayşe Teyze’yi ve onun yaşamını hayal ederek onu kurgusal bir sanat alanına dönüştürdükleri kendi evinde ağırlayacaklar.

Sanatçılar :
Aycan Yeniley, Ayşegül Birol, Ayşe Mesude Kumbasar, Bağdagül Demirtürk, Başak Karafaki, Deniz Altaş, Ebru Nakamura, Elif Özbek, Elvan Erdin, Emine Türk, Ergül Karagözoğlu, Gökçe Çelikel, Hafize Elibollar Ortaç, Hakan Ortaç, Hope Holtzman, Mert Mazı, Neslihan Zabcı, Saba Bener, Tamer Şahinoğlu, Tevfik Türen Karagözoğlu, Zehra Sargın, Züleyha Altıntaş.

Açılış: 27 Nisan Perşembe, saat 16:00

Sergi, her gün 14.30-18.00 saatleri arasında gezilebilir.


Ayşe Teyzenin Evi

Ayşe Teyzenin Evi, Dağbelen Köyü, No:83 Bodrum/Muğla

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar