Beykoz Kundura 2021’e ‘Şahane Hayat’, ‘Méliès’in Gizemi’ ve Remote İstanbul İle Veda Ediyor!

Beykoz Kundura’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema 2021 yılına, Frank Capra’nın yönettiği 1946 tarihli klasik “It’s a Wonderful Life / Şahane Hayat” ile veda ederken, Kundura Sahne’nin 25 Aralık Cumartesi günü son gösterimini de yapacak performansı Remote İstanbul da tiyatro ve teknoloji tutkunlarını bekliyor.

Özgün endüstriyel mimarisiyle sinema tutkunlarına benzersiz bir izleme deneyimi sunan Kundura Sinema yılın son gösterimini, Frank Capra’nın “Tüm zamanların en iyi filmleri” arasında gösterilen 1946 tarihli başyapıtı “It’s a Wonderful Life / Şahane Hayat” ile yapıyor. 24, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde gösterilecek film, restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, kalpleri ısıtan bir öyküyü beyazperdeye taşıyan “Şahane Hayat”, James Stewart’ın efsanevi oyunculuğu ve Oscarlı besteci Dimitri Tiomkin imzalı müzikleri ile de zamansız bir klasik olmayı başarıyor. Beykoz Kundura’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da ise, Georges Méliès’in sıradışı hayatını konu alan belgesel Méliès’in Gizemi ve Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın kalpleri ısıtan ödüllü kısalarından oluşan Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları seçkisi gelecek hafta sona eriyor. Kundura Sahne’nin Avrupa’nın önde gelen sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll​ ortaklığında düzenlediği, İpek adlı yapay zekanın eşliğinde seyirciyi oyuncuya, şehri de sahneye dönüştüren performansı Remote İstanbul, 25 Aralık Cumartesi günü son kez sahneleniyor. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi ve biletler beykozkundura.com’da!

75 yaşında ve zamansız bir klasik

Kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan Kundura Sinema’da gösterilecek “Şahane Hayat”, restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. 24 ve 25 Aralık tarihlerinde saat 21:30’da, 26 Aralık Pazar günü de 16:30 seansında izleyebileceğiniz film; tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, hem iç ısıtan hem de ilham veren bir öyküyü beyazperdeye taşıyor. Hollywood’un Altın Çağı’na damgasını vurmuş, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Frank Capra’nın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Şahane Hayat”, dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i bir araya getiriyor. Joseph Biroc ve Joseph Walker’ın övgü toplamış görüntüleri, Oscarlı besteci Dimitri Tiomkin imzalı müzikleri ile zamansız bir klasiğe dönüşen film, En İyi Film dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, Altın Küre’lerde de Capra’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmişti. Amerikan Ulusal Film Koruma Kurulu (NFPB) tarafından Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere ABD Ulusal Film Arşivi’ne dahil olan “Şahane Hayat”, Frank Capra’nın ‘en iyi filmim’ sözünü doğrularcasına “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmamış, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt.

Remote İstanbul’da son gösterim

Bu hafta sonu ayrıca, Kundura Sahne’nin Avrupa’nın önde gelen sanat kolektiflerinden Rimini Protokoll​ ortaklığında düzenlediği ve yaz boyunca seyirciden büyük ilgi gören performansı Remote İstanbul, son gösterimini yapıyor. 25 Aralık Cumartesi saat 15:00’te Kadıköy Koşuyolu’ndaki Manolya Parkı’ndan başlayacak performans, İpek adlı bir yapay zekanın arkadaşlığı ve rehberliğinde katılımcıları Kadıköy sokaklarında şaşırtıcı bir tura çıkarıyor. Rimini Protokoll’ün kurucularından Stefan Kaegi’nin tasarlayıp yazdığı ve Londra’dan Taipei’ye, New York’tan Buenos Aires’e, 50’den fazla şehirde sahnelenen “Remote X”in İstanbul uyarlaması olan Remote İstanbul, yapay zeka eşliğinde bireysel karar ve davranışlarımızı gözlemlemeye teşvik ederken; koşturmaca içinde kaçırdığımız ayrıntılara işaret ederek şehir ve hayat ile bağımıza yeni gözlerle bakmaya çağırıyor.

“Şahane Hayat” için biletler 85 TL’den satışa sunulurken, Remote İstanbul’un bilet fiyatları da Öğrenci 80 TL, Tam 120 TL olacak. İki ve daha fazla alımlarda %25 indirim fırsatından yararlanabileceğiniz biletleri beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

Kundurama gösterimlerinde son günler

Beykoz Kundura’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın belgesel ve kısa filmlerden oluşan ücretsiz gösterimleri de gelecek hafta bitiyor. Sinemanın ilk yaratıcılarından ve beyazperdede sihrin mucidi olan Georges Méliès’in sıradışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan inanılmaz olayları konu alan Éric Lange belgeseli Méliès’in Gizemi 27 Aralık’ta sona ererken, Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın kalpleri ısıtan ödüllü kısalarından oluşan Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları seçkisini de 31 Aralık’a dek çevrimiçi yakalayabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar