BİFO & Dünya Sahnelerinde Genç Yıldızlar Konseri

Güher & Süher Pekinel, BİFO ve Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler Projesi İlk Kez Bir Araya Geliyor!Güher & Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin sanatçıları, “BİFO & Dünya Sahnelerinde Genç Yıldızlar Konseri” ile 23 Şubat’ta Zorlu PSM’de sahne alıyor.

Devlet sanatçısı piyanistler Güher & Süher Pekinel ve James Judd yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 23 Şubat’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde olacak özel konserlerinde Pekineller’in Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler (DSGM) projesinin birbirinden değerli sanatçılarıyla sahneyi paylaşıyor.

Her biri eğitimlerini henüz tamamlamamış genç birer yetenekken Güher & Süher Pekinel’in hayata geçirerek yürüttüğü “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler“ sistemine dahil olan, günümüzde ise klasik müzik dünyasının birer yıldızı olmuş sanatçılar; Beethoven, Mendelssohn ve Bach’ın solist grupları için yazdığı seçkin eserlerden oluşan muazzam bir programda ustaları Güher & Süher Pekinel ile birlikte sahnede yer alıyorlar.

Yarışma birincilikleri, albüm kayıtları ve davet edildikleri köklü kurumlarda başarılarına yenilerini ekleyen bu parlak yıldızlar arasından piyanoda Can Çakmur, Korkmaz Can Sağlam, Eda Seviniş ve Emir İlgen, viyolenselde Dorukhan Doruk, kemanda Veriko Tchumburidze ve kuruluşun en genç müzisyenlerinden Naz İrem Türmen ile besteci, şef ve piyanist Maximilian Cem Haberstock kaçırılmayacak bir konser sunacaklar.

Konserde ilk defa olarak Bach’ın 4 Piyano eseri ve sonunda Güher & Süher Pekinel tarafından, J.S. Bach’ın Üç Piyano için Re minör Konçertosu, BWV 1063’ü icra edilecek.

Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan BİFO’nun ilk kez “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler“inin yıldızları ile değişik bir kombinasyonda eserlerin sunulacağı bir organizasyona girişmesi ve tanınmış İngiliz şef James Judd ile bu konseri gerçekleştirmesi genç yetenekler için büyük bir anlam ve önem taşıyor.

Konser öncesinde Aydın Büke ve Serhan Bali 19.00-19.30 saatleri arasında Zorlu PSM’deki Meydan Fuaye alanında program üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.

23 ŞUBAT 2023 PRŞ 20.00
ZORLU PSM TURKCELL SAHNESİ
BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
JAMES JUDD şef
(Uluslararası çapta orkestral müziğin en önde gelen yorumcularından)
GÜHER & SÜHER PEKİNEL iki piyano
(Uluslararası müzik camiasında büyük ses getirmiş, 45 yıllık kariyerlerinde sayısız uluslararası birinicilik kazanmış, Alman Liyakat Nişanı’nın da sahibi piyano ikilisi)
CAN ÇAKMUR piyano
(İskoçya Uluslararası Piyano Yarışması, 2018 ve 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması 2017 ‘de Japonya’da birincilik ödülü)
KORKMAZ CAN SAĞLAM piyano
(Vendome Uluslararası Piyano Yarışması, New York, birincilik ödülü)
EDA SEVİNİŞ piyano
(Robert Schumann Uluslararası Piyano Yarışması, 2021, Düsseldorf, birincilik ödülü)
EMİR İLGEN piyano
(20-25 Şubat 2018’de Belçika’da düzenlenen EPTA Uluslararası Genç Piyanistler Yarışması’nda birincilik)
DORUKHAN DORUK viyolonsel
(Liezen Uluslararası Çello Yarışması, Avusturya, 2010, birincilik; 10. Witold Lutoslawski 2015 Uluslararası Çello Yarışması, Polonya’da ikincilik ödülü ve iki Özel Ödül)
VERİKO TCHUMBURIDZE keman
(Çaykovski 2016 Keman Yarışması, Cenevre’de birincilik ve 14. Uluslararası Wieniawski 2017 Keman Yarışması’nda en genç yarışmacı olarak birincilik ödülü)
NAZ İREM TÜRKMEN keman
(12. Uluslararası Grumiaux Keman Yarışması, Belçika, birincilik ödülü, Ukrayna 2018 Odessa Uluslararası Keman Yarışması birincilik ödülü)
MAXIMILIAN CEM HABERSTOCK şef
(Carl Bechstein piyano yarışmasında “Genç Müziayen” birincilik ödülü; 2017’de Almanya’da Bundeswettbewerb Müzik Yarışması birincisi)

AYDIN BÜKE ve SERHAN BALİ ile konser öncesi söyleşi
19.00-19.30, Meydan Fuaye / Zorlu PSM
BEETHOVEN Keman, Viyolonsel ve Piyano için Do Majör Konçerto, op.56 (Üçlü Konçerto):
III. Rondo alla polacca
MENDELSSOHN Keman, Piyano ve Yaylı Çalgılar için Re minör Konçerto, MWV 04:
III. Allegro
ROSSINI Sevil Berberi Uvertürü
MOZART Keman Konçertosu no.3, Sol Majör, K 216:
I. Allegro
J.S. BACH Dört Piyano için La minör Konçerto, BWV 1065:
I. Allegro
J.S. BACH Üç Piyano için Re minör Konçerto, BWV 1063

Biletler Passo gişeleri ve passo.com.tr’de.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir