Bilsart’ta Philipp Lachenmann “AKM(Turkish Night)” Sergisi


Bilsart’ta Philipp Lachenmann “AKM(Turkish Night)” Sergisi
Philipp Lachenmann, AKM(Turkish Night) Production ©Lachenmann

Bilsart, Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle Tarabya Kültür Akademisi’nin Studio Bosporus Festivali çerçevesinde Philipp Lachenmann’ın “AKM(Turkish Night)” isimli sergisine 1 Eylül – 11 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Opera binası ve konser salonu olarak kullanılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) modern, laik cumhuriyetin önemli bir simgesi olarak görülüyor. 2014 yılındaki Gezi olayları esnasında protestocular restorasyona ihtiyaç duyan AKM’yi direnişin mekanı haline getirdiler, 2018 yılında ise bina yıkıldı. Lachenmann’ın çalışması, “hareketli resim” unsurlarından faydalanarak, Türkiye’de kolektif imgelerin kurgusunda önemli bir rol oynayan renk sembolizmine atıfta bulunuyor.

Tarabya Kültür Akademisi İş Birliğiyle
Çevrimiçi Sanat Konuşması: Philipp Lachenmann & Aslı Can
01.09.2021

PHILIPP LACHENMANN HAKKINDA

Philipp Lachenmann 1963 yılında Münih’te doğdu; önce mimari maket yapımı eğitimi aldı, ardından Film ve Televizyon Yüksekokulu’nda (HFF) sinema ve Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde sanat tarihi ve felsefe öğrenimi gördü. 2003 yılında Köln’de bulunan Medya için Yüksek Sanat Okulu’nda (KHM) lisansüstü eğitimini tamamladı.

Kolektif imgelerin oluşum koşulları ve işleyiş biçimlerinin yanı sıra, toplum içindeki yüzleşmeler, uçurumlar ve kırılma noktaları da Lachenmann’ın kavramsal sanat pratiğinin araştırma alanlarını oluşturuyor.

Lachenmann’ın eserleri Şangay Bienali’nde (2004), Innsbruck, Taxispalais Galerisi’nde (2004), Berlin, Martin-Gropius-Bau’da (2006), Düsseldorf, K21 Müzesi’nde (2008), Berlin, Hamburger Bahnhof–Çağdaş Sanat Müzesi’nde (2010), Hamburg, Deichtorhallen’de (2011), Berlin, Dünya Kültürleri Evi HKW’de (2013), Bonn, Bundeskunsthalle’de (2013) ve Münih, Pinakothek der Modern’de (2015) sergilendi. Lachenmann’ın film çalışmaları Boston MIT Kısa Film Festivali (2008), IFFR Rotterdam (2009), SFIFF San Fransisco Film Festivali (2010), New York NYFF ve Hongkong HKIFF (2011) gibi festivallerde gösterildi. Sanatçı Roma, Villa Massimo Teşvik Bursu (2012), Kunstfonds (2010, 2017), Paris, Cité des Arts (2008), Konrad Adenauer Vakfı EHF Bursu (2005), Los Angeles, Villa Aurora Bursu (2003) ve New York, DAAD Bursu gibi teşviklere layık bulunmuştur.

Lachenmann halen Berlin ve Los Angeles’ta çalışmaktadır. Sanatçı, 2018’in Mart ile Ağustos ayları arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin bursuyla çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Philipp Lachenmann Eylül ve Ekim 2020 aylarında tekrar Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulundu.


Bilsart
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. Bilsar Binası, 90/A Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir