Bir Yaz Gecesi Festivali, Cuma akşamı ‘Tatlı Hayat’ ile Başlıyor

4-20 Ağustos tarihlerinde Beykoz Kundura’da gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali, İstanbulluları açık havada ve Boğaz’ın kıyısında serin yaz akşamlarına davet ediyor. Festivalin Restore Klasikler programında 1960’lar ve 1970’lerden klasik filmler gösterilirken, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak.

La Dolce Vita (1960)
La Dolce Vita (1960)

Nino Rota müzikli filmler

Film ve müziğin birlikteliğinden ilhâmla yaratılan Restore Klasikler programı, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve onun müziklerini yaptığı 5 klasik filmi bir araya getiriyor. Federico Fellini ile Marcello Mastroianni ortaklığının en önemlilerinden “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) ve “8½”un (1963) da yer aldığı programda, René Clément imzalı Alain Delon gerilimi “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) ve Francis Ford Coppola’nın “Baba” (The Godfather) üçlemesinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşacak.

“Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960)
“Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960)

Sessiz sinemanın sirk filmleri

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı ise bu yıl, sessiz sinema döneminden sirk temalı filmlere odaklanıyor. Festivalin ikinci haftasında gösterilecek programın ilk konuğu, Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius olacak. Bu hafta Beykoz Kundura’da sessiz film müziği üzerine bir atölye de düzenleyecek Bockius, 11 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşecek performansını, atölye katılımcısı müzisyenlerle birlikte yapacak. Gecede, 100 yıl öncesinin sirk dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak “Sirk Kısaları Seçkisi” ve sessiz sinema yıldızı Valdemar Psilander’in başrolünde olduğu 1912 yapımı “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe – Fire) adlı romantik komedi gösterilecek.

Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz

Festivalin sessiz film programında ayrıca; 12 Ağustos Cumartesi akşamı Korhan Futacı, Lon Chaney ve Joan Crawford’un oynadığı 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown) için sahne alırken; 13 Ağustos Pazar akşamı ise elektro-akustik üçlüsü Islandman, caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk olacağı sahnelerinde “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) adlı Max Linder komedisine eşlik edecekler.

Festival Teknesi kalkıyor

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da rezervasyon sistemiyle ve ücretsiz olacak.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile gençlere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar