Bu son şansımız mı? Programı 17-23 Mayıs Filmi: Samuel in the Clouds

Bu son şansımız mı? Programı 17-23 Mayıs Filmi: Samuel in the Clouds


İklim değişikliğinin gezegenimize etkilerini inceleyen gösterim programı Bu son şansımız mı?, yedinci yılında SALT ve Garanti BBVA iş birliğiyle düzenleniyor. On belgesel filmden oluşan 2021 seçkisi, 26 Nisan ile 4 Temmuz arasında Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilir şekilde ve altyazılı olarak saltonline.org’da.

Samuel in the Clouds/Samuel Bulutlarda
17-23 Mayıs
Yönetmen: Pieter Van Eecke
70 dakika
İngilizce, İspanyolca, Aymaraca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bolivya’da buzullar eriyor. İklim uzmanları 10 ila 15 yıl içinde And Dağları nüfusunun buzulların yok olması sebebiyle ciddi su kesintilerine uğrayacağını öngörüyor. Bölgedeki tek telesiyeji işleten Samuel bu değişime doğrudan tanık. Kutsal Chacaltaya Dağı’nın tepesindeki antik buzul çoktan yok olmuş. Samuel’in ailesinin nesiller boyu yaşadığı ve çalıştığı bu karlı dağlar artık erimiş. Bu gerçeğe rağmen Samuel, eskinin kayak pistlerini bulmayı ve antik dağ ruhlarını onurlandırmayı umut ediyor. Artık maaş almıyor olsa da kayak merkezini işletiyor, küçük turist gruplarını ağırlıyor ve onlara çay ikram ediyor. Turistler kayak yapmak yerine manzaranın keyfini sürerken Samuel ve karısı bu işe devam edip edemeyeceklerini düşünüyor.

Samuel’in hikâyesine eşlik eden bir grup iklim bilimci, kayak merkezi yakınındaki bir laboratuvarda, buzulun erime hızını kayıt altına alıyor. İyiye yorulamayacak değişimleri ölçüp tartışıyor, geri döndürülmesi imkânsız sıcaklık farkının bölgede sebep olacağı kuraklık hakkında endişeleniyorlar. Yönetmen Pieter Van Eecke bu belgesel filmde, Samuel’in kişisel hikâyesiyle bilim insanlarının çalışmaları arasındaki keskin karşıtlığı ele alıyor.

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.