Daire Sanat, SENKRON Kapsamında Esin Aykanat Avcı ve Medine İrak’ı Ağırlıyor

Daire Sanat, SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri kapsamında konuk sanatçıları Esin Aykanat Avcı ve Medine İrak’ın video projelerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Daire Sanat, SENKRON Kapsamında Esin Aykanat Avcı ve Medine İrak’ı Ağırlıyor
Su-Toprak-Buz / Ice-Earth-Water, Video, 2018,
1920 x 1080 HD Video, 36’22

Esin Aykanat Avcı

Buz-Toprak-Su, 2017’den bu yana devam eden “Zemin” serisinin bir parçası olarak şehirde Dünya’ya hükmedebileceğini düşünerek yaşayan insanın doğayla yakınlaşma heyecanı esnasında ona doğru adım atmak yerine, onu kendi yaşam alanlarına, görsel zevklerine ve zamanına uydurma yoluna gitmesinden ve onu kendi halinde izleyecek vakte ve konuma sahip olmamasından duyulan rahatsızlık üzerine şekillenmiştir. İnsan, yaşamı boyunca olup biten her şeye ve her ana hakim olmaya çalışır. Oysa tek şahit olabildiği, şu anda, bulunduğu noktada, duyu organları ile etrafında algılayabildikleridir. Hayatta her şeyin yer ve zamana bağlı olarak var olduğu algısına sahibiz fakat, sade bir düşünceyle, zaman şu andan, yer ise dünya üzerinde o an bulunduğumuz, bizi kendisine çeken bir noktadan başka bir şey değil aslında.

Daire Sanat, SENKRON Kapsamında Esin Aykanat Avcı ve Medine İrak’ı Ağırlıyor
“33-Geçiş” / “Route-33” Video, 2022,
1920 x 1080 HD Video, 10’25

Medine İrak

Video Yedikule surları ve önündeki bostanların çevresiyle olan ekosistemi ele alan proje bağlamında 1960’lara kadar faaliyette olan 33-Yedikule-Bahçekapı hattını referans alarak kurgulanmıştır.


Daire Sanat

Akarsu Cad. Şimşirci Sok. Santral Apt. No:11/1, Cihangir, 34433 Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir