Depremzede Çocuklara Armağan: “Özgür Kuş” Oyunu!

Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Depremzede Çocuklara Armağan: "Özgür Kuş" Oyunu!
Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Depremzede Çocuklara Armağan: “Özgür Kuş” Oyunu!

Ayvalık Belediye Tiyatrosu, deprem doğal afeti yüzünden şehirlerini terk edip ilçedeki kamplarda yaşamını sürdürmek zorunda kalan çocuklara ve ailelerine Özgür Kuş oyunuyla kucak açtı. Yönetmenliğini Nejat Uygur’un torunu Mana Uygur’un yaptığı, senaryosunu Kerem Muslugil’in kaleme aldığı Özgür Kuş oyunu, Ayvalık’taki Nejat Uygur sahnesinde oynandı. Psikoterapist ve pedagoglarca onaylanan, çocukların duygusal gelişim ve hazır bulunuşlukları gözetilerek her detayı itinayla işlenmiş olan Özgür Kuş hafta sonları çocuklarla buluşmaya devam edecek.

Yıl boyunca sergilediği kültür sanat aktiviteleriyle Kuzey Ege’nin ayrıcalıklı ilçesi olan Ayvalık bu kez depremden etkilenen aileler ve çocukları için kolları sıvadı. Oyunlarının genel sanat yönetmenliğini Erkan Cilak’ın üstlendiği Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Ayvalık’ta yaşayan drama terapist Mana Uygur’un yönettiği Özgür Kuş: Bir Farkındalık Hikayesi oyunuyla çocuklara dokundu. Bir çocuğun içinde bulunan, mutluluk, üzüntü, öfke, korku gibi birbirinden farklı duyguları eğlenceli tiplemelerle konuşturan, her duygunun çok özel ve biricik olduğunu vurgulayarak hiçbirinin bastırılmaması gerektiği mesajını veren oyun, çocuğun içindeki sıkıntıyla yüzleşmesiyle ve sıkışıp kalmış olan kuşun özgürce havalanarak uçmasıyla sona eriyor. Özgür Kuş’a; ünlü müzisyen Ahmet Ali Arslan’ın yaptığı müzikler eşlik ediyor. Her bir duygu için bestelediği farklı ritimdeki şarkılarla çocukların gönlünü fethederek bedenlerini dans ettiren Arslan, eğlendirirken duygularla daha yakından bağ kurulabilmesine de alan açıyor.

Özgür Kuş: Bir Farkındalık Hikayesi adlı oyun Ayvalık Nejat Uygur Sahnesi’nde her hafta sonu çocuklarla buluşmaya hazır.

Yönetmen: Mana Uygur
Işık: Cemal Baykal
Dekor: Figen Akbulak
Kostüm: Aygen Köse
Müzikler: Ahmet Ali Arslan
Oyuncular: Fatih Elgay, Gizem Dalgıç, Özcan Togay, Emel Çalıs,Deniz Gündoğmuş,
Sezin Uygun,Ayşegül Türk

Genel Sanat Yönetmeni: Erkan Cilak

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar