Dirimart, Güçlü Öztekin’in Aklından Geçenler Sergisini Ağırlıyor

Güçlü Öztekin, Aklından Geçenler Sergisi
Güçlü Öztekin, Aklından Geçenler Sergisi

Dirimart, Güçlü Öztekin’in Aklından Geçenler Nehri adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Yapıtlarında kolay bulunabilen çeşitli kâğıtlar, ileri dönüştürülen malzemeler kullanan Öztekin, genellikle gündelik olanla alter-egosu kaplankadilak’ın fantastik dünyasını birlikte kurguladığı üretimler yapar. Resmi bir yüzey olarak düşünen Öztekin’e göre “karşılıklı durduğun, herhangi bir temasta bulunduğun herhangi bir şeyden sana doğru en hızlı, en önce ulaşan taraftır” yüzey. Bakışın bir tarafı anlamla ilgilidir; bakarız, çünkü anlamak isteriz: kendimizi şu dünyada konumlandırma çabasıdır bu. Aklından Geçenler Nehri işte sanatçının bütün pratiği boyunca zihnini hep kurcalamış olan bu “bakış” mefhumuna odaklanır. İzleyiciler bu seçkide adsız sansız portrelerle karşı karşıya gelir, sözlerin yerini jestlerle mimikler alır: portreler onları empati kaslarını güçlendirmeye davet eder.

Güçlü Öztekin’in Aklından Geçenler Nehri adlı kişisel sergisi 2 Nisan 2022 tarihine kadar Dirimart’ta görülebilir.

Güçlü Öztekin Hakkında

Güçlü Öztekin (d. 1978, Eskişehir). 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Seçme kişisel sergileri arasında TopsyTurvy! Selpakla Gorili Bitirdim!, Dirimart, İstanbul (2017); Şe Şe Pa Pa… Bazen Balık Tutmak için Ağlamak Gerekir, Rampa, İstanbul (2015); Everything’s Tickling Each Other, Krinzinger Projekte, Viyana (2012) ve kAPLANKADİLAk – Pis Bir Adamdı Ama Ellerini İyi Yıkardı, Rampa, İstanbul (2010) yer alır. Sanatçının katıldığı karma sergiler ve bienaller arasında, Gökyüzü Ekte / Ses de, Buluşalım, Sinan Logie ile, Barın Han, İstanbul (2021); Başka Her Şey Uzak, Küratör Ceren Erdem, Dirimart, İstanbul (2021); Dirimart Sunar VII: Natürmort, Dirimart, İstanbul (2020); WORLBMON, Güneş Terkol ile, 16. İstanbul Bienali, küratör Nicolas Bourriaud (2019); Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki, küratörler Huma Kabakcı ve Esra Aliçavuşoğlu, Pera Müzesi, İstanbul (2016); Jahresgaben 2008, Westfälischer Kunstverein, Münster (2008) bulunuyor. Öztekin HA ZA VU ZU ve GuGuOu sanatçı gruplarının bir üyesidir. Bu iki grupla, müzik, performans ve kişisel üretimlerini içeren çeşitli karma sergilere katılmış ve sahne almıştır. Bunlardan bazıları, For Whom Is It Too Late Today? – Between Stamp and Mars, Frac des Pays de la Loire, Carquefou (2009); 10. Uluslararası Baltık Sanat Trienali, Vilnius (2009); 10. Lyon Bienali (2009); Kaserne, Basel (2008); Mercy, Liverpool (2008); Rotterdamse Schouwburg (2008); Bovisa Trienali, Milano (2008); Lokaal01, Antwerp (2008) ve 10. Uluslararası İstanbul Bienali’dir (2007). Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir