DYO İş Birliğiyle Gerçekleşen AURA Crea: “İzmir: Tarihin Renkleri” Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

DYO ve AURA İstanbul’un iş birliğiyle gerçekleşen AURA Crea: “İzmir: Tarihin Renkleri” yarışmasının kazananları belli oldu. AURA İstanbul Sertifika Programı katılımcılarının İzmir’de kente kimlik kazandıran mekânlar yaratmak için tasarımlar ürettiği yarışmada KINTSUGI ve Katılım, Tasarım ve Oyun: Pazaryeri projeleri eşdeğer birinciliğe layık görüldü.

Türkiye’nin en köklü boya üreticisi DYO ve AURA İstanbul iş birliğiyle AURA İstanbul Sertifika Programı katılımcılarına yönelik düzenlenen AURA Crea: “İzmir: Tarihin Renkleri” yarışmasının kazananları, proje sunumları ve jüri değerlendirmesinin ardından belli oldu.

Katılım, Tasarım ve Oyun: Pazaryeri
Katılım, Tasarım ve Oyun: Pazaryeri

İzmir’in tarihi Smyrna Agorası ile Basmane bölgesi üzerinde oluşturulan rotada belirlenen beş odak noktaya yönelik beş grup halinde tasarım çalışan katılımcılardan Sümeyra Didar Akın, Muhammed Eker ve Özlem Kurtcu’nun projesi olan KINTSUGI ve Serra Utkum İkiz, Gülce Halıcı ve Dilara Uçar’ın projesi Katılım, Tasarım ve Oyun: Pazaryeri eşdeğer birinciliğe layık görüldü.

KINTSUGI
KINTSUGI

Tarihi Bölgeyi İyileştirici ve Güçlendirici Tasarımlar

AURA İstanbul Sertifika Programı katılımcıları, atölye çalışması ve yarışma süresince boya ve renk kullanımı ile İzmir’de kente kimlik kazandıran mekanlar yaratmak üzere yola çıkıp, gruplar halinde kamusal alanda uygulanabilecek tasarımlar üzerine çalıştılar. İzmir Büyük Şehir Belediyesi, TARKEM, Unesco İzmir, Citta Slow Türkiye katkılarıyla 9-10 Şubat tarihlerinde alan gezisi de gerçekleştiren katılımcılar, tarihin izlerini taşıyan bölgeye renk katabilecek tasarımlar üzerine çalıştılar.

Dijital ortamda hazırlanan tasarımlarda kullanılan renklerin seçilen kamusal alanın bağlamı ile ilişkili olmasına, alanın birleştirici niteliğini güçlendiren bir mekan kurgusu oluşturmasına, rengin mekanı dönüştürücü ve iyileştirici özelliğini vurgulamasına ve en önemlisi uygulanabilir bir tasarım olmasına dikkat eden jüri üyeleri Mine Aşcı (Mimar, İzmir SKGA Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Ağı Kurulu Üyesi), Gürol Sözen (Ressam, Sanat Tarihçisi), Mehmet Mutlu Uysal (DYO, Genel Müdür), Emre Tuncel (DYO, Pazarlama Direktörü), Evran Kurutaç (TARKEM, Projeler Yöneticisi), Ahu Sönmez (TARKEM, Mimar) ve Erhan İşözen (AURA İstanbul, Yönetim Kurulu Üyesi) proje sunumlarının ardından kararlarını verdi.

Kazanan proje üyelerine DYO sponsorluğunda Apple iPad 10.2 ve Apple Pencil, katılım sağlayan diğer yarışmacılara ise Arketon Kitap Seti ve LAMY Dolma Kalem hediye edildi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.