Ekin Bernay’dan Performansları Üzerine Sergi: “Kalp”

Ekin Bernay’ın “Kalp” İsimli Sergisi ve Performansı Performistanbul ve Siyah Beyaz İş Birliğiyle Gerçekleşiyor

Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli sergisi, 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022 tarihleri arasında, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Siyah Beyaz Maslak’ta izleyiciyle buluşuyor. Performistanbul ve Siyah Beyaz iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının performanslarından geriye kalanlara, kalpten geriye kalanlar olarak bakmaya davet ediyor.

KALP
KALP

“Kalp”, Ekin Bernay’ın geçmiş performanslarına kapsamlı bir bakış imkânı sunuyor. Sergi kapsamında sanatçının 2016’da gerçekleşen ilk performansı olan Annem ile Ben’in ses yerleştirmesini plaktan dinlemek, 2018’de gerçekleşen Ne İstiyorsun? performansında toplanan 900’ün üzerindeki mektubu bir kitaptan okumak ya da Londra’da V&A Müzesi’nde gerçekleşen Atlas isimli performansında kullandığı malzemeleri deneyimlemek mümkün oluyor.

Performanslardan kalanlar üzerine bir sergi olmasına rağmen performans dokümantasyonları alışılan şekli ile fotoğraf ya da video medyumu aracılığı ile yer almıyor böylece seçkide görsel olarak beden ya da bedene ait figüratif ögelere rastlanmıyor. Sergi, objelerin ruhu ve enerjisine odaklanarak biricik kalıntılar üzerine değil, geriye kalanların şimdiki zamanda nasıl farklı şekillerde yaşamaya devam edebildiğine bakıyor.

Sergi süresince ayrıca Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli katılımcılı performansı aralıklı olarak devam edecek. Sanatçı, ziyaretçileri, kalbi temsilen yumruklarının kalıbını alçı ile almaya çağırarak, kalplerine bakmaya davet edecek. Performans 222 kalıba ulaşıldığı zaman sona erecek.


Siyah Beyaz Maslak

Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2. Kısım 26. sokak üst kat No:1051 Maslak/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir