Emir Mavitan’dan Gerçekliği Sorgulatan Bir Hikâye: “Ait Olmadığım Dünya”Başarılı yönetmen ve senarist Emir Mavitan, ilk romanı Ait Olmadığım Dünya ile hep kitap etiketiyle okurlarıyla buluşuyor. Unutulmaz bir film karesi gibi akıllara kazınacak hikâyesiyle, Ait Olmadığım Dünya, 7 Aralık tarihinden itibaren hep kitap logosuyla raflarda yerini alacak.

Ait Olmadığım Dünya
Ait Olmadığım Dünya

Ülkemizde başarılı reklamlarıyla bilinen, kısa filmleriyle uluslararası festivallerden “En iyi film” ödülleriyle dönen, Göçebe adlı uzun metraj filmiyle adından söz ettiren yönetmen ve senarist Emir Mavitan’ın ilk romanı Ait Olmadığın Dünya, 7 Aralık tarihinde hep kitap logosuyla raflarda yer almaya hazırlanıyor.

Bir pansiyon odası. Dağınık kıyafetler, kirli çarşaflar. Polisler, çekilmiş şeritler. İçi su dolu bir küvet. Bir kadın kolu. Ve sevdiği adamın sudan şişmiş suratı…

Toplumsal dayatmalarla kendi özgürlüğü arasında sıkışıp kalmış, otuzlu yaşlarının sonlarındaki Melis’in hayatı, o pansiyon odasına girmesiyle değişiyor. Şehir hayatının ve geçmişinin keşmekeşinden kaçmışken kendini beklenmedik olayların içinde buluyor. Olaylar katman katman belleğine açılıyor, bilinçaltının saklı köşeleri tek tek aydınlanıyor. Bir yandan cinayetin geride bıraktıklarıyla mücadele ederken bir yandan kendi belleğiyle savaşarak geçmişini yeniden inşa etmek için çocukluk travmalarıyla yüzleşiyor. Ve ortaya okurların zihnine unutulmaz bir film karesi gibi kazınacak bir hikâye çıkıyor.

Olağanüstü kurgusuyla Ait Olmadığın Dünya, 7 Aralık tarihinden itibaren raflarda olacak.

Emir Mavitan Hakkında

21 Ocak 1993’te İstanbul’da doğdu. Ortaokul yıllarında başlayan kısa film çekme tutkusu onu Yeditepe Üniversitesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema okumaya yönlendirdi. Üniversite ikinci sınıftayken çektiği Re-Era adlı bilimkurgu temalı kısa filmi festivallerde büyük ilgi gördü. Üçüncü sınıftayken kendi yapım firması olan MUG Production’ı kurdu. Son sınıfa geldiğinde ise TRT ortak yapımı olan Göçebe adlı fantastik/dram temalı ilk uzun metraj filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Bu film İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Türkiye, Montreal Fantasia Uluslararası Film Festivali’nde de dünya prömiyerini yaptı. 

Mezun olduktan sonra büyük bir medya firmasında prodüksiyon departmanını kurdu ve bir süre grubun çatısı altındaki dijital platformun yöneticiliğini üstlendi. Kısa bir süreliğine aynı grubun dağıtım firmasındaki filmlerinin dağıtılması ve pazarlamasından da sorumlu olan Mavitan, 2018 yılında büyük bir medya firmasından ayrıldı ve MUG Production çatısı altında kendi reklam film kampanyalarını çekmeye başladı. 2019 yılında The Strange Story of a Shining Pearl isimli fantastik/moda temalı kısa filmini çekti. Paralel evrenleri konu alan bu filmle “En İyi Film” de dahil birçok ödülün sahibi oldu. Kısa filmi Ruins ile 2022’de Seattle International Fashion Film Festival’da “En iyi Film” ödülüne layık görüldü, Croatia Fashion Film Festival’ın da kazananı oldu.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir