Fabrikada Sinema Keyfi: Bir Yaz Gecesi Festivali // Nil Has



Fabrikada sinema keyfini yaşadığımız bir hafta sonu oldu.

Bir Yaz Gecesi Festivali için sıcak cumartesi günü düştük yollara. Trafik ve biraz sosyalleşme derdimizi de yanımıza alarak akşamın hevesiyle ilk varış noktamız olan Kadıköy’e vardık. Biraz Moda havası aldık. Çok sıcak ve sakindi. Akıllı olanlar evlerinde gölgenin düştüğü saatleri beklemiş. Fırsat bildik; yürüdük, oturduk, akşamı konuştuk. Moda bildiğimiz gibiydi… Akşam üzeri ayrıldığımız Kadıköy’den, 1 saatte Beykoz Kundura Fabrikası’na vardık. Eski adıyla bildiğimiz tarihi Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’na.

Bir Yaz Gecesi Festivali 2021 @BeykozKundura
Bir Yaz Gecesi Festivali

7’de kapısı açılan kocaman Beykoz Kundura’ya 7’yi geçiyordu vardık. İyi etmişiz erken giderek. İçeride bizi set alanlarıyla birlikte sergi, tiyatro, restoranlar ve doyurucu deniz manzarısı karşıladı. Etkinlik öncesi alanda vakit geçirmeyi seviyorum. Biraz ortamın havasını almak, biraz düşüncelere dalmak ve diğer katılımcıları izlemek iyi oluyor. Sıcak günün akşamı, film öncesi ağaçlar altında denize karşı, dinlendirici başka bir etkinlik oldu.

Bu yıl üçüncü kez gerçekleşen ve bizim de bu yıl ikinci gün gösterimine katıldığımız, Beykoz Kundura’da 29 Temmuz Cuma günü başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali’nin ikinci gösterimi olan, restore edilmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez gösterilen, “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık” (1964) adlı filmi izlemek içindi her şey. Keyifli iki saat geçirdiğimiz yeme içme alanında denize karşı nefes aldık. Saat 9’a doğru yerlerimize kurulduğumuz bahçenin sol tarafı Marmara Denizi, önümüzde beyaz perde idi fabrikada sinema keyfi…

Alanın keyifli olması ve izlenecek filmin heyecanı ile biz de dahil herkes anın keyfini çıkartıyor gibiydi.

A Shot in the Dark (1964)
A Shot in the Dark (1964) – Elke Sommer ve Peter Sellers

Sakar Dedektif Clouseau ile Kahkahalara Boğulduk

Karanlıkta Bir Çığlık (1964) filminde Paris sosyetisinden Mösyö Ballon’un evinde yaşanan cinayeti çözmesi için komiser Dreyfus tarafından görevlendirilen dedektif Jacques Clouseau’nun başından geçen suç ve komedi karışımı olaylar zincirini izledik. Karmaşık görünen cinayeti aralamaya çalışan dedektif Jacques Clouseau, şüpheci olduğu kadar beceriksiz, sakar bir memur. Cinayet izini sürerken çok kez başını belaya sokuyor, klasik bir dedektif rolünün aksine olay örgüsünü daha da karmaşıklaştıran olaylar zincirini yaratarak izleyeni aksiyondan ziyade komik sahnelerle kahkahaya boğuyor. Gerçek anlamda kahkaha!

Blake Edwards’ın yönettiği Pembe Panter (1963) filmlerinin ikincisi olan Karanlıkta Bir Çığlık (1964) filminde dedektif Jacques Clouseau karakterini yine Pembe Panter’de de aynı isimle izlediğimiz Peter Sellers oynuyor. İlk filmle dikkat çeken ve ilgi gören Peter Sellers’a bu filmde; cinayetin kilit ismi olan ve cazibesiyle dikkatleri üzerine çeken Maria Gambrelli karakteriyle Elke Sommer, komiser Dreyfus karakteriyle Herbert Lom, sağ kolu/yardımcısı Hercule karakteriyle de Graham Stark eşlik ediyor.

Daha fazla filmi açarak spoiler vermeyeceğim. Belki bir yerlerde izlersiniz :).

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali 24 Ağustos’a kadar belli günlerde sinema izleyicisini ağırlamaya devam edecek. Sınırlı sayıda izleyicinin katıldığı ve ücretli olan etkinliğin diğer filmleri ise şöyle;

31 Temmuz 2022, Pazar
The Pink Panther / Pembe Panter

5 Ağustos 2022, Cuma
People on Sunday / Pazar Günü İnsanları
Múm
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

6 Ağustos 2022, Cumartesi
Lady Windermere’s Fan / Lady Windermere’in Yelpazesi
Korhan Futacı
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

7 Ağustos 2022, Pazar
Salomé / Salome
BaBa ZuLa
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film

12 Ağustos 2022, Cuma
The Party / Tatlı Budala

13 Ağustos 2022, Cumartesi
Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı

14 Ağustos 2022, Pazar
Hedonutopia & The Away Days
Konser

Yiyecek ve içeceğin eşlik edeceği harika İstanbul ve deniz manzarası için erken gitmeyi ve yanınıza sivrisinek ilacı almayı ihmal etmeyin.

İstanbul boğazının havasını alarak gitmeyi düşünenler için Beşiktaş’tan tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden ring servisi ücretsiz sağlanıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir