Frank Bockius, Korhan Futacı ve Islandman Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

Frank Bockius, Korhan Futacı ve Islandman müzikleriyle sessiz filmler, Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

Bir Yaz Gecesi Festivali 2021 @BeykozKundura
Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde düzenlenen ve 4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayacak Bir Yaz Gecesi Festivali, İstanbulluları açık havada ve Boğaz’ın kıyısında keyifli yaz akşamlarına davet ediyor. 20 Ağustos’a dek sürecek festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programı, bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak. 100 yıl öncesinden sirk temalı filmlerin gösterileceği programda bu yıl, Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, sessiz film klasiklerine canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Frank Bockius - Fhoto: Alex Jung
Frank Bockius – Fhoto: Alex Jung

Alman sessiz film virtüözü Frank Bockius ile başlıyor

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan sessiz film programı, festivalin ikinci haftası olan 11-13 Ağustos günlerinde gösterilecek. Programın açılışı ise, festival kapsamında İstanbul’a gelecek Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius ile olacak. Aralarında, “Dainef Kızkardeşler Altılısı” (Les six soeurs Dainef, 1902) ve “Sirkte Yangın”ın (The Great Circus Catastrophe – Fire, 1912) da olduğu sirk temalı filmlere müzik yapacak sanatçı, festivale özel bir atölye de verecek ve 11 Ağustos gecesi gerçekleşecek performansını bu atölyeye katılan Türkiyeli müzisyenlerle birlikte yapacak.

Sessiz filme müzik atölyesi

Bockius’un atölyesi, 9-11 Ağustos 2023 tarihlerinde Beykoz Kundura’da yapılacak. Sessiz filme müzik yapmaya meraklı genç müzisyenlere ve doğaçlama tekniklerine hakim caz profesyonellerine yönelik yapılacak atölye için ücretsiz başvurular beykozkundura.com’da devam ediyor.

Korhan Futacı’dan korku klasiğine müzikler

Sessiz film programının ikinci gösterimi 12 Ağustos Cumartesi akşamı, Tod Browning’in yönettiği 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown) ile olacak. Restorasyon harikası kopyasıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek filme, usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın canlı performansı ve müzikleri eşlik edecek. Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan “Bilinmeyen”, kolları olmayan ve ayaklarıyla dikkat çekici numaralar yaparak sirk dünyasında yükselen Alonzo adlı bir adamın karanlık hikâyesini konu alıyor. Lon Chaney ve ilk büyük rolündeki Joan Crawford’un birlikte oynadıkları film, tüyler ürpertici anlatımı, yaratıcı kamera açıları ve zaman zaman şoke edici sahneleriyle gerçek bir korku klasiği sayılıyor.

Islandman ile Max Linder klasiği

13 Ağustos Pazar akşamı ise, müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman sahnede olacak. Caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk sanatçı olacağı gecede, Charles Chaplin’in ilham kaynağı olarak gösterilen ve slapstick komedinin yaratıcılarından Fransız aktör Max Linder’ın son filmi de olan “Sirkin Kralı”na (King of the Circus, 1924) eşlik edecekler. Kapsamlı restore kopyasıyla 99 yıl sonra perdede yeniden canlanacak film, evlenmeye zorlanan genç asilzade Max Pompadour’un aşık olduğu bir genç kadının peşine düşmesini ve kendini bir sirkte aslan terbiyecisi olarak bulmasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Chaplin klasiği “Sirk” (The Circus, 1928) ile sıklıkla karşılaştırılan ve uzun yıllar kayıp olan bu komedi klasiği, ilk kez geçen yıl restore edilmiş ve 11 farklı film arşivinde bulunan parçaların bir araya getirilmesiyle yeniden yaratılmıştı.

Bir Yaz Gecesi Festivali
Bir Yaz Gecesi Festivali

Nino Rota müzikli klasikler

Bir Yaz Gecesi Festivali programının Restore Klasikler programı da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu yıl da film ve müziğin birlikteliğinden ilhamla yaratılan program, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve Rota’nın müziklerini yaptığı “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), “8½” (1963), “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) ve Francis Ford Coppola’nın yönettiği “The Godfather / Baba” üçlemesinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşuyor.

Festivale Boğaz’dan ulaşmanın keyfi

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile gençlere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Gösterimlerin 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, Cumartesi ve Pazar günleri 18:00’de olacağı festivalde, öncesinde dilerseniz Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar