Galeri Selvin, Uğural Gafuroğlu’nu Ağırlıyor

Uğural Gafuroğlu
Uğural Gafuroğlu

Galeri Selvin, Uğural Gafuroğlu‘nun “Aklıma Gelenler” adlı kişisel sergisine 12 Nisan – 2 Mayıs 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Cam altına resim yapma geleneği kimin tarafından ve nasıl başladığı bilinmemekle beraber, bu resimler bir dönemin berberlerinde, kahvehanelerinde, evlerde duvarlara renk katmışlardır. Ve ilginç bir halk sanatıdır. Camaltı resim sanatının en belirgin özelliği, camın arka yüzeyinin boyanması. Uzaktan bakıldığında kâğıt ya da tuvale yapılan resimlere benzese de, çalışma yöntemi bu resimlerin tam tersine işliyor. Yaygın resim sanatından tek farkı, desenlerin camın arka yüzüne yapılması değil. Aynı zamanda çizim ve boyama sıralaması da tam tersine yapılıyor.

Uğural Gafuroğlu bu halk sanatını, geçmişe ait biçimlerini, tekniklerini kalıplaşmış unsurları kendine özgü dünyasında yorumlarıyla daha çağdaş bir yapıya evrilmesini gözeterek, yaşamın zorluklarından bir parça sıyrılmamızı sağlayıp, renkli ve heyecan yaratan işleriyle izleyicisini gülümsetiyor.

Sergi 12 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Galeri Selvin Arnavutköy‘de ziyaret edilebilir.


Galeri Selvin Arnavutköy

Arnavutköy Dere Sok. No:3, Arnavutköy, Beşiktaş/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar