Gallery 11.17’den Yeni Sergi: “Sekiz’de Sekiz”

Gallery 11.17, 8 Mart-17 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek, “Sekiz’de Sekiz” adlı proje sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Sekiz’de Sekiz" Sergisi
“Sekiz’de Sekiz” Sergisi

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde başlayacak olan sergide 8 Kadın sanatçının yaratımları, doğumdan ölüme bu yolculukta, insan hayatının kendini bulma yolculuğuna, referans vermeyi amaçlıyor. Tüm yaratıcılığını cesaretleri ile birleştiren kadın sanatçıların doğurduğu eşsiz eserler bu sergide bir araya geliyor.

Deniz Defne Acerol, Elvan Alpay, Gizem Enuysal, Maryam Salahi, Sinem Kaya, Sinem Tekin, Su Alara Acerol, Yasemin Öztürk’ün işleri, insanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açmazlarıyla ele almakta.

Deniz Defne Acerol "Venüs"
Deniz Defne Acerol “Venüs”

“Sekiz’de Sekiz” sergisinde yer alan her eseri, bu anlamda bir çeşit “limana” benzetmek mümkün. Sergi, ana rahminden çıkıp, toplum rahminde örselenen, bastırılmışlıklara tahammül eden, hayata tutunan, kendi zihnine ait olmayan inançlarla yüzleşen, duygusal veya fiziksel şiddetin gölgesinde, yüzyılların içsel yalnızlık gemisi ile kadınların öyküsünü dile getirmekte.

Sanatçıların üretimleri, zihinlerinin içinde yolculuk, rüyalarına tanıklık, bilinçaltlarına ziyaret etmeyi mümkün kılıyor.

Sergi kapsamında ister ‘peinture’ olsun ister ‘heykel’ kaybettiğimiz bir hayal gücünün bizi yeniden güçlendirdiği bir sanatsal deneyime tanıklık ediyoruz.

“Sekiz’de Sekiz” Kadın veya erkek hepimizin hayatından çekilen bu hayal gücünde kalmamız için 8 farklı kadının algısından bize hayatı yeniden algılama, sorgulama ve kurgulama imkanı sunuyor.

Yazı: A.Bade ÖZKAN


Gallery 11.17

Gökçe Sokak No:11/A, Caddebostan, Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir