Halil Vurucuoğlu’nun “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” İsimli Kişisel Sergisi Anna Laudel’de

Anna Laudel, sanatçı Halil Vurucuoğlu’nun uzun yıllardır geliştirdiği kağıt kesme ve kağıt katmanlarını yırtma tekniğini kullanarak ürettiği eserlerini içeren “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” isimli kişisel sergisine 17 Mart – 22 Nisan 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Halil Vurucuoğlu, Innervision
Halil Vurucuoğlu, Innervision, 9×14 cm, Elle kesilmiş kağıt üzerine sulu boya, Anna Laudel

Vurucuoğlu bu sergide filozof Slavoj Žižek’in dünyanın insan eliyle yaşadığı dönüşümü tanımlayan, içerisinde bulunduğumuz jeolojik çağ olan Antroposen’de özgürlüğümüzün sınırlarının küresel ısınma ile somutlaştığı düşüncesinden yola çıkıyor. Sanatçı buradan hareketle sergide bir araya getirdiği eserlerle yaşadığımız ekolojik krizi hem yerel hem küresel olarak en yaşamsal sorunlarımızdan biri olarak yorumluyor ve doğa, çevre ve bunların üzerindeki insan etkisini araştırıyor.

Sanatçı eserlerinde doğanın temel döngüsü doğum, ölüm ve dönüşümden hareketle merkeze aldığı ‘var etme’ ve ‘yok etme’ kavramını, bir diğer anlamı ufalayarak parçalara ayırmak olan yırtma eyleminde biçimselleştiriyor. Uyguladığı bu pratik ile üzerinde durduğu eylemlerin bilinç, imgelem, kültür ve ekolojik dengeyle olan ilişkisini inceliyor. Aynı zamanda bize dünyamızı giderek yitirdiğimizi, elimizde kalanın ise bir imgelem olduğunu söylüyor.

Her geçen gün yeni bir çevresel felaketin, doğal ya da kültürel bir değeri kaybetmenin acısını yansıtan, 12 bin yıldır el değmemiş bir doğa harikası olan ‘Dipsiz Göl’ isimli eseri de, sanatçının “Varoluş”, “Yokoluş” ve “Arasında” olarak tanımladığı üçleme ile sergideki yerini alıyor.

Var veya yok olmak kavramlarının yanı sıra sanatçı, izleyiciye tam olarak neresi olduğunu bilmediği ama yeryüzünün muhtemelen yitip gitmiş yerlerini ya da belki bir zamanlar duyduğu huzuru anımsatan formlarını sunuyor.

Halil Vurucuoğlu’nun eserlerini üretirken ortaya çıkan kağıt atıklarını dönüştürerek çalıştığı ve sürdürülebilirliğe dikkat çektiği yeni eserlerinden oluşan “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” sergisi, 22 Nisan 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de görülebilir.

*Bültenin içeriği Aslı Alpar tarafından sergi için yazılan metinden alınmıştır.
**Anna Laudel tarafından basılacak sergi kataloğu, galeriden temin edilebilir.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir